Sztuka akcji – balansująca na krawędzi teatru, performance’u i tańca – wymaga działań ekstremalnych. Użyte w niej środki wyrazu pozwalają na stworzenie, nawet przy braku linearnej akcji, spektakli ruchu na długo pozostających w pamięci. Takie też były dwie najważniejsze prezentacje tegorocznego Rozdroża: „Čekárna” Studia Teatralnego Farma v jeskyni i „100 Wounded Tears” DOT 504.

Farma v jeskyni zajęła się gorącą kwestią nieporozumień społecznych, wybuchami ksenofobii, nietolerancji i agresji. Te współczesne konflikty zaprezentowała na tle wojennej historii dotyczącej deportacji słowackich Żydów. Jakby na przekór tematowi jej „Poczekalnia“ to spektakl niezwykle intymny, delikatnie oświetlony i umuzyczniony (zespół grał na żywo). W formie może nie była zaskakująca, ale wprowadziła widza we wszystkie możliwe stany emocjonalne: od radosnych chwil codziennego życia, przez sceny uległości i strachu, aż po wstrząsające brutalne sekwencje gwałtu i linczu.

[link=http://www.zw.com.pl/artykul/4,420289_Po_ciemnej_stronie_czlowieczej_jazni.html] Czytaj więcej w Życiu Warszawy[/link]