Zespół, kierowany przez dr Yu Wenbina ustalił, że chociaż wirus rozprzestrzeniał się szybko w obrębie targu z owocami morza w Wuhan, to jednak istniały jeszcze dwa istotne ogniska zachorowań, które pojawiły się 8 grudnia i 6 stycznia.

Badacze, na podstawie analizy genomów próbek wirusa ustalili, że wirus po raz pierwszy pojawił się poza targiem w Wuhan.

Według naukowców zatłoczony i często odwiedzany przez mieszkańców miasta targ stał się jedynie inkubatorem choroby, która jednak pojawiła się na nim z zewnątrz.

Wcześniejsze doniesienia chińskich służb odpowiedzialnych za ochronę zdrowia oraz WHO mówiły o tym, że u pierwszego znanego pacjenta zarażonego wirusem 2019-nCoV symptomy choroby pojawiły się 8 grudnia, a większość następnych zachorowań miała związek z targiem w Wuhan, który został zamknięty 1 stycznia w ramach walki z rozprzestrzenianiem się choroby.

Teraz badacze z Chińskiej Akademii Nauk ustalili, że wirus mógł zacząć przenosić się między ludźmi na początku grudnia, albo nawet pod koniec listopada.

Naukowcy zwrócili też uwagę, że chociaż chińskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób podniosły poziom alarmu związany z pojawieniem się nowego wirusa już 6 stycznia, to informacja ta nie była odpowiednio nagłośniona. Gdyby stało się inaczej wówczas liczba zachorowań w styczniu mogłaby być mniejsza - twierdzą.

Tymczasem Xiang Nijuan, badacz z chińskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób w rozmowie z chińskim nadawcą publicznym CCTV twierdzi, że osoby zarażone koronawirusem zaczynają zarażać innych na dwa dni przed pojawieniem się u nich symptomów choroby.

W Chinach w ciągu ostatniej doby wykryto 409 nowych zachorowań spowodowanych przez koronawirusa 2019-nCoV i 150 zgonów osób będących nosicielami wirusa. Łącznie liczba chorych w Chinach kontynentalnych wzrosła do 77150 a liczba zgonów spowodowanych przez Covid-19, chorobę wywoływaną przez wirusa 2019-nCoV, do 2592.