- Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego. Podejmujemy konkretne działania z myślą o bezpieczeństwie Polaków - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

- Polscy obywatele po przekroczeniu granicy zostaną skierowani na 14-dniową kwarantannę. Państwo polskie nie może sobie w tym momencie pozwolić na przyjmowanie cudzoziemców - dodał szef rządu.

Wprowadzone zmiany:

- tymczasowe przywrócenie kontroli granicznej

- zakaz wjazdu do kraju dla cudzoziemców

- kwarantanna domowa dla wjeżdżających na terytorium RP

- pozostawienie otwartych granic dla przepływu towaru

- zawieszenie międzynarodowych połączeń osobowych lotniczych i kolejowych

Otwarte pozostaną sklepy. Wprowadzono natomiast częściowe zamknięcie galerii handlowych. Pozostaną otwarte sklepy spożywcze oraz punkty usługowe. Restauracja, bary i kawiarnie będą mogły świadczyć swoje usługi na wynos.

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ

Ograniczono zgromadzenia do 50 osób. Dotyczy do zgromadzeń publicznych, państwowych i religijnych.

- Musimy być solidarni, zwłaszcza z osobami starszymi - apelował Morawiecki.

- Wolimy dmuchać na zimne, ograniczać wszelkie ryzyka do minimum. Robimy to, by zachować maksimum prewencji. Naszym głównym celem jest zapobieganie - dodał.

68 przypadków w Polsce

Z raportu ministerstwa zdrowia wynika, że liczba osób hospitalizowanych w naszym kraju wynosi 521.

3151 osób zostało objętych kwarantanną, a 17784 objęto nadzorem epidemiologicznym.

Łącznie w Polsce odnotowano 68 przypadków zarażenia koronawirusem. Jedna osoba zmarła.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan w grudniu 2019 roku, choć chińscy epidemiolodzy nie mają pewności, czy wirus nie pojawił się wcześniej, w innej części Chin lub nawet w innym kraju.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

7 stycznia 2020 roku władze Chin potwierdziły, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy Covid-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast bardzo łagodny przebieg u dzieci.