W USA od początku epidemii w tym kraju wnioski o świadczenia dla bezrobotnych złożyło już 26 mln Amerykanów.

W Niemczech liczba bezrobotnych przekroczyła już 3 mln.

W Polsce dane o bezrobociu za marzec nie wskazują jeszcze na tąpnięcie na rynku pracy - stopa bezrobocia rejestrowanego spadła w marcu do 5,4 proc., z 5,5 proc. w poprzednich dwóch miesiącach. Jednak w najbliższych miesiącach należy spodziewać się wzrostu liczby bezrobotnych - według wicepremier Jadwigi Emilewicz pod koniec roku pracy może nie mieć 1,5 mln Polaków.

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy "czy w związku ze spowolnieniem gospodarczym spowodowanym pandemią koronawirusa obawiają się utraty pracy".

Na tak zadane pytanie odpowiedzi "tak" udzieliło 42,7 proc. respondentów.

"Nie" odpowiedziało 40,1 proc. ankietowanych.

Zdania w tej kwestii nie ma 17,2 proc. respondentów.

- Utraty pracy obawia się 45% kobiet i 40% mężczyzn. Zaniepokojony o pracę jest co drugi badany w wieku od 35 do 49 lat i nieco mniejszy odsetek osób posiadających wyższe wykształcenie. Obawę o wpływ pandemii na sprawy zawodowe wyraża prawie 60% respondentów zarabiających od 3001 do 5000 zł i blisko co drugi mieszkaniec wsi - komentuje wyniki badania Adrian Wróblewski, dyrektor działu analiz SW Research

Sondaż przeprowadzono między 21 a 22 kwietnia metodą badania omnibusowego na losowej próbie respondentów liczącej ok. 800 osób w wieku powyżej 16. roku życia.