Mimo rosnącej liczby zakażeń wiceminister zdrowia Hugo Lopez-Gatell twierdzi, że epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 w Meksyku "zwalnia".

Liczba zgonów z powodu COVID-19 w Meksyku wzrosła w ciągu doby o 782 - do poziomu 32796. Pod względem liczby ofiar zakażenia koronawirusem Meksyk jest piątym najciężej dotkniętym przez pandemię krajem świata.

Rząd Meksyku przyznaje, że rzeczywista liczba zakażeń koronawirusem i zgonów z powodu COVID-19 jest prawdopodobnie znacząco wyższa od oficjalnie podawanej ze względu na stosunkowo niewielką liczbę testów na koronawirusa wykonywanych w kraju.

Lopez-Gatell przekonuje, że rekordowe liczby wykrywanych zakażeń nie oznaczają, że epidemia przyspiesza.

- Epidemia w Meksyku zwalnia - powiedział wiceminister dodając, że tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa zmniejsza się. 

Jako przykład wskazał sytuację w Mexico City, stolicy Meksyku. Jak mówił mimo odmrożenia gospodarki w mieście dwa tygodnie temu, nie ma żadnych sygnałów, by wirus rozprzestrzeniał się tam szybciej.

Jednocześnie Lopez-Gatell ostrzegł, że wirus pozostaje aktywny. Dodał, że Meksyk musi liczyć się z pojawianiem się nowych ognisk koronawirusa, wraz z odmrażaniem gospodarki.