Kolesnikowa została przeniesiona do więzienia w mieście Żodzino, 50 km na północny wschód od stolicy Białorusi. Opozycja w mediach społecznościowych poinformowała, że nie poinformowano o przyczynie przenosin.

38-letni Kolesnikowa jest członkiem prezydium Rady Koordynacyjnej, dążącej do pokojowego przekazania władzy na Białorusi. Jej zwolennicy twierdzą, że na początku tego tygodnia opozycjonistka została brutalnie zatrzymana przez niezidentyfikowanych, zamaskowanych mężczyzn w centrum Mińska. Prokuratura poinformowała, że opozycjonistka jest podejrzana w sprawie karnej dotyczącej próby obalenia Aleksandra Łukaszenki.

Wywiezienie Kolesnikowej z Mińska wiązane jest powszechnie z sobotnim protestem tysięcy kobiet w stolicy Białorusi. Ich marsz został zatrzymany przez siły bezpieczeństwa. Dostępne nagrania z Mińska dokumentują, jak wiele z kobiet wpychanych jest siłą do furgonetek służb. Portal informacyjny tut.by donosi, że doszło do ponad 30 aresztowań.

Kolesnikowa jest bliską współpracowniczką Swietłany Cichanouskiej, która według kwestionowanego oficjalnego wyniku zajęła drugie miejsce w wyborach prezydenckich 9 sierpnia.