Materiał Partnera: Ambasada Republiki Kazachstanu
Kassym-Żomart Tokajew, prezydent Kazachstanu, rozpoczął swoje przemówienie podkreślając kluczowe wyzwania naszych czasów przypadające na 75. rocznicę Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Najważniejszym z nich pozostaje pandemia COVID-19, która wyrządza poważne szkody światowej gospodarce oraz jest źródłem wielu katastrof i cierpienia ludzi na całym świecie. Prezydent Tokajew szczególną uwagę zwrócił też na potrzebę opracowania i uruchomienia systemu kontroli broni biologicznej. Zaproponował powołanie specjalnego wielostronnego organu odpowiedzialnego przed Radą Bezpieczeństwa ONZ - Międzynarodowej Agencji Bezpieczeństwa Biologicznego.
Jako inne wyzwania na skalę światową Prezydent Kazachstanu wymienił wzrost protekcjonizmu handlowego i nacjonalizmu politycznego, narastający deficyt wzajemnego zaufania, zniekształcone postrzeganie konkurencji między narodami, narastające wojny handlowe i sankcje.
Prezydent Tokajew zaapelował do zastanowienia się nad wypełnieniem powszechnego obowiązku moralnego związanego z budowaniem paradygmatu „Nowego Świata”. W związku z tym przytoczył słowa wielkiego kazachskiego poety i filozofa Abaja Kunanbajuły, który urodził się sto lat przed powstaniem ONZ: „Aby osiągnąć harmonię, ludzkość potrzebuje miłości i współczucia, roztropności i wytrwałości w czynach i mądrości w słowach”.