Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia mówią, że z powodu zakażenia nowym koronawirusem SARS-CoV-2 hospitalizowanych w Polsce jest 14 631 osób. Od środy liczba pacjentów wzrosła o 700. Tygodniowy wzrost liczby hospitalizowanych z SARS-CoV-2 wynosi 4 540 i jest najwyższy od początku epidemii w naszym kraju.

Liczba pacjentów z COVID-19 rośnie nieprzerwanie od trzydziestu pięciu dni. Dla osób zakażonych koronawirusem w szpitalach pozostało 7 836 wolnych łóżek.

Obecnie 1 203 osoby - o 53 więcej niż dzień wcześniej - wymagają respiratora. W ciągu doby liczba osób wymagających respiratorów wzrosła o 4,61 proc., w ciągu tygodnia - o 48,15 proc.

Dla pacjentów z COVID-19 pozostało 530 wolnych respiratorów.

Dane na temat respiratorów w związku z epidemią resort zdrowia publikuje od 11 czerwca. Od tego czasu liczba osób wymagających respiratorów po raz pierwszy przekroczyła sto 26 września.

Od 23 października Ministerstwo Zdrowia informuje, ile łóżek i respiratorów jest w polskim systemie ochrony zdrowia dla pacjentów z COVID-19. Jak przekazano w czwartek, obecnie zasoby te wynoszą 22 467 łóżek i 1 733 respiratory.

W porównaniu ze stanem sprzed 24 godzin, liczba osób objętych w naszym kraju kwarantanną wzrosła o 9 791 i wynosi 489 079 - najwięcej od początku epidemii. W ujęciu siedmiodniowym wzrost wynosi 110 tys. Nadzorem epidemiologicznym objęto 48 977 osób (dobowy wzrost o 1,7 tys., tygodniowy - o 1,6 tys.).

Od środy liczba ozdrowieńców wzrosła w Polsce o 5 763, w ciągu tygodnia - o 27 063. Obie te wartości są rekordowo wysokie. Za ozdrowiałych uznano w sumie 129 267 zakażonych.

Od czterdziestu czterech dni zakażonych przybywa szybciej niż ozdrowiałych. Ostatni raz dobowa liczba ozdrowieńców była wyższa od dobowej liczby nowych zakażeń 14 września.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Made with Flourish

Według danych z 28 października, w naszym kraju pod kątem koronawirusa przebadano ponad 4,5 mln próbek pobranych od ponad 4,33 mln osób. W ciągu ostatniego tygodnia badano średnio 56,8 tys. próbek dziennie.

Liczba aktywnych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce wynosi 164 931.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.