Przypadek lokalnej transmisji koronawirusa w Tiencin ma być związany z funkcjonującą tam chłodnią, w której przechowywana jest mrożona żywność, co - jak pisze AP - wzmacnia obawy o to, że koronawirus może rozprzestrzeniać się za pośrednictwem mrożonej żywności.

We wtorek chińskie władze celne poinformowały o wstrzymaniu na tydzień mrożonej żywności dostarczanej przez jedną z indonezyjskich firm, po wykryciu śladów koronawirusa w próbce mrożonych ryb.

Obowiązujące w Chinach przepisy celne nakazują wstrzymanie na tydzień importu mrożonej żywności od firmy, w produktach której wykryte zostaną ślady koronawirusa. W przypadku wykrycia koronawirusa w produktach tej firmy trzy lub więcej razy, import dostarczanej przez nią żywności do Chin wstrzymywany jest na miesiąc.

W ostatnich miesiącach Chiny wstrzymywały z tego powodu import żywności dostarczanej przez firmy m.in. z Brazylii i Rosji.

Tymczasem w Szanghaju wykryto lokalne zakażenie koronawirusem u pracownika lotniska zajmującego się obsługą bagaży. W związku z wykryciem zakażenia 186 osób poddano kwarantannie, a u ponad 8 tysięcy osób przeprowadzono testy na obecność koronawirusa.

Na razie nie wiadomo gdzie 51-letni pracownik lotniska zakaził się koronawirusem.

W Chinach w ciągu ostatniej doby wykryto 22 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 - jedno z takich zakażeń miało charakter lokalny (to przypadek zakażenia w Szanghaju), podczas gdy 21 zakażeń wykryto u osób przybywających do Chin spoza ich granic.

W Chinach wykryto też 25 przypadków bezobjawowego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w ciągu ostatniej doby.

Łącznie w Chinach kontynentalnych wykryto 86 267 zakażeń koronawirusem. Zmarło 4 634 chorych na COVID-19 - liczba ta nie zmienia się od 17 kwietnia.