Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia mówią, że z powodu zakażenia nowym koronawirusem SARS-CoV-2 hospitalizowane w Polsce są 23 033 osoby. Od poniedziałku liczba pacjentów wzrosła o 575, to najwyższy dobowy wzrost od siedmiu dni. Tygodniowy wzrost liczby hospitalizowanych z SARS-CoV-2 wynosi 1 393 i jest najniższy od ponad 40 dni.

Liczba pacjentów z COVID-19 rosła nieprzerwanie od 25 września do 7 listopada. Teraz dla osób zakażonych koronawirusem w szpitalach pozostało 13 697 wolnych łóżek (37,29 proc. wszystkich).

Czytaj także:
Czy szczepionka na koronawirusa będzie obowiązkowa? Kraska: Nie jestem za przymusem

Obecnie 2 114 osób - o 11 więcej niż dzień wcześniej - wymaga respiratora. W ciągu doby liczba osób wymagających respiratorów wzrosła o 0,52 proc., w ciągu tygodnia - o 11,38 proc.

Dla pacjentów z COVID-19 pozostało 701 wolnych respiratorów (24,9 proc. wszystkich dostępnych).

Dane na temat respiratorów w związku z epidemią resort zdrowia publikuje od 11 czerwca.

Od 23 października Ministerstwo Zdrowia informuje, ile łóżek i respiratorów jest w polskim systemie ochrony zdrowia dla pacjentów z COVID-19. Jak przekazano w poniedziałek, obecnie zasoby te wynoszą 36 730 łóżek i 2 815 respiratorów.

Czytaj także:
Fundusz Wsparcia Kultury. Gliński: To nie są pieniądze dla celebrytów

Biorąc pod uwagę liczbę wszystkich oraz zajętych łóżek "covidowych", w ciągu doby w systemie przybyło 551 miejsc dla pacjentów z COVID-19. W tym samym okresie liczba dostępnych respiratorów wzrosła o 50.

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ

W porównaniu ze stanem sprzed 24 godzin, liczba osób objętych w naszym kraju kwarantanną spadła o 7,5 tys. i wynosi 415 174. W ujęciu siedmiodniowym wzrost wynosi 7,6 tys. Nadzorem epidemiologicznym objęto 25 618 osób (dobowy spadek o 2,9 tys., tygodniowy - o 12 tys.).

Od poniedziałku liczba ozdrowieńców wzrosła w Polsce o 18,2 tys., w ciągu tygodnia - o 93,6 tys. Obie te wartości są rekordowo wysokie. Za ozdrowiałych uznano w sumie 324 282 zakażonych.

Od sześćdziesięciu trzech dni zakażonych przybywa szybciej niż ozdrowiałych. Ostatni raz dobowa liczba ozdrowieńców była wyższa od dobowej liczby nowych zakażeń 14 września.

Made with Flourish

Według danych z 16 listopada, w naszym kraju pod kątem koronawirusa przebadano ponad 5,64 mln próbek pobranych od ponad 5,43 mln osób. Z danych przedstawianych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że w ostatnim czasie w Polsce maleje liczba wykonywanych testów na koronawirusa. W ciągu ostatnich siedmiu dni badano średnio 51,5 tys. próbek dziennie. Dla porównania, w tygodniu kończącym się 8 listopada wartość ta przekraczała 68 tys.

Liczba aktywnych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce wynosi 399 015.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.