„Pracowników opieki nad osobami starszymi pozostawiono w znacznym stopniu samym sobie". „Strategia zawiodła" – orzekła koronakomisja, tak się ją w Szwecji określa. Raport wręczono minister spraw socjalnych i zdrowia Lenie Hallengren. Komisję powołał 30 czerwca rząd z inicjatywy opozycji, by ocenić działania, jakie podjęto w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Głos w sprawie przyjętej przez szwedzki rząd strategii zabrał król Karol XVI Gustaf. "Myślę, że nie poradziliśmy sobie. Mamy dużą liczbę osób, które zmarły i to straszne. Wszyscy na tym cierpimy" - przekazał monarcha.

Szwecja w odróżnieniu od innych państw europejskich, nie wprowadziła wiosną lockdownu. Strategia opierała się na zaleceniach dla mieszkańców kraju. Od początku epidemii w Szwecji z powodu Covid-19 zmarło niemal 7700 osób.

- Myślisz o wszystkich członkach rodziny, którzy nie byli w stanie pożegnać się ze zmarłymi członkami rodziny - powiedział król we fragmencie nagranego wcześniej wywiadu bożonarodzeniowego, który zostanie wyemitowany 21 grudnia w szwedzkiej telewizji SVT. 

- Myślę, że to ciężkie i traumatyczne przeżycie nie móc się ciepło pożegnać - dodał król.

Król Karol XVI Gustaf jest głową państwa szwedzkiego, ale jego obowiązki są reprezentacyjne. Nie posiada żadnej władzy politycznej.