- Jeżeli producent dotrzyma słowa, 26 grudnia przyjedzie do jednej ze składnic rezerw materiałowych ok. 10 tysięcy szczepionek. 27 grudnia rozpoczną się szczepienia - tego dnia zostanie zaszczepionych pierwszych 10 tysięcy pacjentów - zapowiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

Dowiedz się więcej: Walka z epidemią COVID. W rankingu Bloomberga Polska 47. na 53 państwa

- Na przełomie grudnia i stycznia powinno do nas przyjechać 300 tys. dawek. I w kolejnym tygodniu kolejne 300 tys. dawek - dodał.

21 grudnia Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła warunkowo szczepionkę Pfizera/BioNTech do użycia na terenie Unii Europejskiej.

Czytaj także:
Koronawirus w Polsce. Rząd zamknie także kasyna
Koronawirus w Polsce. Prof. Horban mówi, kiedy będziemy mogli zapomnieć o maskach

We wtorek posłowie PiS i jednocześnie lekarze - Bolesław Piecha i Tomasz Latos - zaapelowali do pracowników służby zdrowia, aby ci zaszczepili się przeciw koronawirusowi. Poseł Latos ocenił, że masowe szczepienia wśród personelu medycznego zachęcą innych obywateli, którzy wciąż mają wątpliwości co do szczepień na COVID.

- Koledzy, koleżanki szczepmy się. Nie tylko lekarze, ale również pielęgniarki, ratownicy medyczni i cały personel służby zdrowia. To ważne, żeby ten pierwszy etap szczepień, etap zerowy, był przeprowadzony jak najbardziej sprawnie - mówił Bolesław Piecha, były wiceminister zdrowia.

- Pewnie część z nas się boi czegoś. Mówiono o różnych reakcjach poszczepiennych, mówiono, że szczepionka nie jest sprawdzona. Otóż tak, jak mówią eksperci z całego świata, jak mówi Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), jak mówi Europejska Agencja ds. Leków - już nie wspomnę - agencje zagraniczne z Wielkiej Brytanii czy ze Stanów Zjednoczonych: szczepionka po prostu jest bezpieczna i skuteczna - oświadczył polityk PiS.

Koronawirus w Polsce - najnowsze informacje:
Liczba pacjentów z COVID znowu rośnie
Najnowsze dane mówią o wzroście liczby zakażeń

Również we wtorek główny doradca premiera ds. walki z COVID prof. Andrzej Horban mówił, że jeżeli do lata uda się zaszczepić wszystkie osoby powyżej 60. roku życia, "to już jesteśmy bliscy celu zniesienia 95 proc. tzw. obostrzeń albo zaleceń, albo restrykcji" i "zapomnimy prawdopodobnie o czymś takim jak maski".