Gen. Kasem Sulejmani 3 stycznia zginął w ataku amerykańskiego drona. Waszyngton od lat oskarżał Sulejmaniego o to, że był architektem ataków na siły USA stacjonujące na Bliskim Wschodzie. W odpowiedzi na zabójstwo Sulejmaniego Iran przeprowadził atak rakietowy na bazy w Iraku, w których stacjonują amerykańscy żołnierze.

Nakaz aresztowania Donalda Trumpa został wydany przez sędziego w sądzie śledczym w Bagdadzie, którego zadaniem było zbadanie amerykańskiego ataku dronów - poinformowało biuro prasowe sądu, na które powołuje się agencja Associated Press. W ataku, oprócz gen. Sulejmaniego, zginął także Abu Mahdi al-Muhandis, ważny dowódca szyickiej milicji w Iraku.

Nakaz aresztowania dotyczy oskarżenia o zabójstwo z premedytacją, za które po skazaniu grozi kara śmierci. Jak podkreśla AP, aresztowanie Trumpa jest bardzo mało prawdopodobne, ale symboliczne, w ostatnich dniach jego urzędowania.

Decyzja o wydaniu nakazu „została podjęta po tym, jak sędzia odebrał zeznania powodów z rodziny Abu Mahdi al-Muhandisa”. Dochodzenie w sprawie zabójstw jest w toku - poinformował sąd. .