W Polsce szczepienia przeciwko COVID-19 przy użyciu szczepionki mRNA firm Pfizer i BioNTech rozpoczęły się 27 grudnia. Jako pierwsi szczepieni są pracownicy służby zdrowia. Według niedzielnych danych opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia, do tej pory pierwszą dawkę szczepionki podano 200 022 osobom.

Do Polski dostarczono 697 320 dawek szczepionki, do punktów szczepień przekazano 204 375. Obie te wartości nie zmieniły się w ciągu co najmniej czterech ostatnich dni. Zutylizowano 365 dawek, a u 31 osób odnotowano niepożądane odczyny poszczepienne.

Z danych resortu zdrowia wynika, że w ciągu ostatniej doby zaszczepiono w Polsce 1 235 osób. Poprzedniego dnia liczba zaszczepionych wyniosła 9 831, a wcześniej: 28,5 tys. 20,1 tys. i 47 tys.

Szef KPRM Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień powiedział Polskiemu Radiu, że mniejsza dobowa liczba szczepień to efekt decyzji osób organizujących szczepienia w szpitalach węzłowych, zgodnie z którą w weekend szczepień jest "bardzo mało".

Dworczyk przekazał, że według planu w przyszłym tygodniu pierwsza dawka szczepionki ma zostać podana 250 tys. osób.

Kilka dni temu Komisja Europejska zatwierdziła drugą szczepionkę przeciw COVID, opracowaną przez firmę Moderna. Pierwszy transport preparatu ma dotrzeć do Polski 12 stycznia. Do końca miesiąca do Polski dostarczonych ma zostać 70 tys. dawek szczepionki Moderny.