O godz. 18:00 rozpocznie się wideokonferencja Rady Europejskiej, podczas której omówiona ma zostać koordynacja działań mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2. Jednym z tematów ma być sprawa granic. Francja popiera prowadzenie kontroli sanitarnych na przejściach granicznych, Belgia chciałaby zakazu "nie niezbędnych" podróży, np. turystycznych.

W Niemczech władze federalne i związkowe uzgodniły kolejne przedłużenie lockdownu, czyli ograniczeń praw obywatelskich i możliwości prowadzenia działalności gospodarczej.

Dowiedz się więcej:
Niemcy zamkną granice? Głos szefa kancelarii Angeli Merkel
Merkel: Możliwe ograniczenia na granicy Niemiec

Na konferencji prasowej w czwartek kanclerz Angela Merkel broniła tej decyzji. Mówiła, że choć liczba zakażeń spada, to po tym, jak w Niemczech potwierdzono brytyjski wariant B.1.1.7 koronawirusa, łagodzenie obostrzeń byłoby błędem.

- Efekty naszych dotychczasowych wysiłków są zagrożone, a zagrożenie to jest czytelne: to mutacja wirusa - oświadczyła kanclerz. - Badania pokazują, że mutacja wirusa jest znacznie bardziej zaraźliwa i jest głównym powodem wzrostu liczby nowych zakażeń w Anglii i Irlandii - dodała.

Merkel mówiła, że mutacja nie jest dominującym szczepem w Niemczech. Oceniła, że tylko "ostrożne podejście" może zapobiec wzrostowi liczby infekcji.

- Musimy spowolnić rozprzestrzenianie się tej mutacji jak tylko możemy - powiedziała.

Angela Merkel zapowiedziała, że nowy wariant koronawirusa będzie jednym z głównych tematów rozmów na wideokonferencji Rady Europejskiej.

Oświadczyła, że pod względem epidemicznym UE to jeden region i oceniła, że w całej Unii potrzebne są "równomierne środki" do walki z epidemią.

Autopromocja
Już w środę. Tylko w prenumeracie rocznej

Poradnik specjalny: Polski Ład - jak rozliczyć się z fiskusem

Zaprenumeruj

Wcześniej Niemcy nie wykluczyły wprowadzenia restrykcji na granicach w związku z epidemią.