Afganistan otrzymał ok. 500 tysięcy szczepionek AstraZeneca na COVID-19 od Indyjskiego Instytutu Serum (SII), który wytwarza szczepionkę dla biedniejszych krajów świata.

Podczas uroczystego rozpoczęcia procesu szczepień w pałacu prezydenckim p.o. ministra zdrowia Waheed Majroh oświadczył, że pierwsza dawka szczepionek wystarczy na wyszczepienie 250 tys. ludzi, w większości funkcjonariuszy służb mundurowych, pracowników ochrony zdrowia, systemu edukacji i mediów.

- Dziś jest szczęśliwy dzień dla Afganistanu, rozpoczynamy szczepienia, ale będzie wyzwaniem zrealizować program w całym kraju - dodał minister.

Wsparcie dla programu szczepień wyrazili walczący z rządem i siłami międzynarodowymi stacjonującymi w Afganistanie talibowie.

Problemem w realizacji programu będzie jednak fala przemocy w Afganistanie towarzysząca rozmowom pokojowym prowadzonym przez talibów z afgańskim rządem.

W ramach programu COVAX, koordynowanego przez WHO, do Afganistanu mają trafić szczepionki pozwalające na wyszczepienie 20 proc. z 38 mln mieszkańców kraju.

W Afganistanie wykryto jak dotąd 55 645 zakażeń koronawirusem. Zmarło 2 435 chorych na COVID-19. Eksperci twierdzą jednak, że liczby te nie oddają prawdziwej skali epidemii ponieważ liczba testów na COVID-19 w Afganistanie jest bardzo niska.