Z danych opublikowanych w czwartek wieczorem przez ministra zdrowia wynika, że od początku roku doszło w Polsce do niemal 850 tysięcy zakażeń koronawirusem.

Wraz z początkiem roku zmieniła się struktura zakażeń. Obecnie najczęściej testy potwierdzają zakażenie u osób z grupy 31-40 lat (ponad 163 tysiące). 

Między październikiem a grudniem ubiegłego roku potwierdzono w Polsce 1,2 mln zakażeń, a najwięcej chorych stanowiły osoby z grupy 41-50 lat ( ponad 250 tysięcy).

"Chorują coraz młodsi - pilnujmy się!" - zaapelował Adam Niedzielski.

Rekord zakażeń i nowe obostrzenia

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że testy wykazały obecność koronawirusa SARS-CoV-2 u kolejnych 34 151 osób - to najwyższa dobowa liczba nowych przypadków od początku epidemii. W związku z sytuacją epidemiczną rząd wprowadzi kolejne ograniczenia praw obywatelskich i możliwości prowadzenia działalności gospodarczej.

Zamknięte zostaną przedszkola i żłobki (z wyjątkami), wielkopowierzchniowe detaliczne sklepy budowlane i meblowe oraz salony fryzjerskie i kosmetyczne. Zaostrzone zostaną limity osób mogących jednocześnie przebywać w miejscach kultu religijnego oraz dużych sklepach. Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie dla sportu zawodowego. Te i dotychczas wprowadzone obostrzenia mają obowiązywać od najbliższego weekendu do 9 kwietnia.