- Jeśli będzie okazja zaszczepię się szczepionką AstraZeneca - dodał Niedzielski dopytywany o to, czy aby zwiększyć zaufanie do szczepionki brytyjsko-szwedzkiego koncernu sam zdecyduje się na szczepienie nią.

- Wszystko wskazuje na to, że wszystkich chętnych będziemy w stanie zaszczepić do końca trzeciego kwartału. Do końca czerwca wykonanych ma być 20 mln szczepień - mówił też Niedzielski.

Minister poinformował również, że liczba zgonów chorych na COVID-19, o których poinformuje w piątek resort zdrowia, będzie oscylowała w okolicach 700.

W czwartek Europejska Agencja Leków przyznała, że może istnieć związek między podaniem szczepionki a pojawieniem się rzadkich rodzajów zakrzepów. EMA podkreśla jednak, że są to przypadki "bardzo rzadkie" - co oznacza, że zdarzają się raz na 100 tysięcy przypadków i nadal rekomenduje szczepienia z użyciem szczepionki AstraZeneca.

Brytyjski komitet doradczy ds. szczepień zarekomendował, by AstraZeneką nie szczepić osób poniżej 30. roku życia.

Kilka europejskich krajów zmieniło rekomendacje dotyczące szczepienia szczepionką AstraZeneca przeznaczając ją do szczepienia osób w wieku ponad 60 lat.

- Mutacje mogą pojawiać się częściej niż dopiero jesienią. Już sama mutacja brytyjska pokazuje jak bardzo pojawienie się nowej mutacji może przyspieszyć pandemię - tak minister Niedzielski odpowiedział na pytanie czy jesienią zaszczepieni wiosną znów będą musieli szczepić się na COVID-19 szczepionkami, które będą miały chronić je przed nowymi wariantami koronawirusa.

A czy matury odbędą się w normalnym terminie? - Naszym priorytetem jeśli chodzi o przywrócenie normalności jest edukacja. Jeśli tylko będzie jakaś przestrzeń to przedszkola, klasy I-III będą przywracane. Najprawdopodobniej matury odbędą się w terminie, ale tę decyzję przeciągnę na przyszły tydzień - odpowiedział minister zdrowia.

- Mamy sytuację, gdzie w kraju jest bardzo zróżnicowany poziom zachorowań. Teraz głównym wyznacznikiem podejmowania decyzji nie jest liczba zakażeń lecz sytuacja w szpitalach i dostępność respiratorów - to główny element, który w tym momencie różnicuje regiony. Mamy regiony, które sobie nie radzą - i to jest przesłanka za tym, aby regionalizować znoszenie obostrzeń - mówił minister pytany o to czy obostrzenia będą łagodzone dla całej Polski, czy dla poszczególnych regionów.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ