W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w całej Polsce od 20 marca do - co najmniej - 18 kwietnia w całej Polsce obowiązuje zaostrzony reżim sanitarny. Rząd podjął decyzję, że w tym okresie w całym kraju zamknięte są hotele, baseny, solaria.

W galeriach handlowych funkcjonować mogą tylko sklepy spożywcze, apteki i drogerie, salony prasowe, księgarnie, sklepy zoologiczne i z artykułami budowlanymi. 

Ponownie zamknięte zostały teatry, muzea i galerie sztuki oraz kina. Zamknięto również stoki narciarskie i obiekty sportowe, które mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności.

Od 20 marca nauka w klasach I-III prowadzona jest w trybie zdalnym.

Dodatkowo od 27 marca do - co najmniej - 9 kwietnia zamknięte zostały salony fryzjerskie i kosmetyczne, a także wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane.

W sklepach powyżej 100 m2 jedna osoba może przypadać na - maksymalnie - 20 m2 powierzchni (w mniejszych sklepach i na poczcie - na 15 m2).

Zamknięte zostały żłobki i przedszkola.

Jeśli chodzi o kościoły wprowadzono w nich limit taki jak w sklepach liczących ponad 100 m2 - jeden wierny może przypadać na 20 m2.

Minister zdrowia Adam Niedzielski informując kilka dni temu o przedłużeniu obostrzeń do 18 kwietnia nie wykluczył, że ich łagodzenie może dotyczyć początkowo województw z najniższym wskaźnikiem zakażeń. Podkreślał też, że priorytetem dla rządu jest otwarcie żłobków, przedszkoli i szkół dla uczniów z klas I-III.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy jakie obostrzenia - ich zdaniem - powinny być zniesione w pierwszej kolejności.

Najwięcej, 22 proc. respondentów stwierdziło, że należy znieść wszystkie obowiązujące w Polsce obostrzenia.

18,2 proc. ankietowanych chciałoby, aby w pierwszej kolejności otworzyć żłobki i przedszkola.

17,1 proc. respondentów uważa, że należy otworzyć szkoły.

10 proc. ankietowanych chciałoby, aby w pierwszej kolejności otworzyć salony fryzjerskie.

7,1 proc. respondentów uważa, że w pierwszej kolejności należy otworzyć galerie handlowe.

5,1 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź "kina, teatry, muzea".

4,3 proc. respondentów uważa, że w pierwszej kolejności należy otworzyć siłownie.

16,1 proc. nie ma zdania w tej kwestii.

- Za zniesieniem wszystkich obostrzeń częściej są osoby z wykształceniem podstawowym/gimnazjalnym (29%), w wieku do 24 lat (28%). Ta ostatnia grupa wiekowa jest też nieco większym niż ogół zwolennikiem otwarcia szkół (21%). Otwarcia żłobków i przedszkoli szczególnie oczekują osoby o dochodzie 1001-3000 zł (21-22%), w wieku 25-34 lata (21%), w wieku pow. 50 lat (21%), z wykształceniem wyższym (21%). W miastach do 20 tys. łącznie aż 44% osób wskazało w pierwszej kolejności żłobki i przedszkola lub szkoły, podczas gdy w miastach pow. 500 tys. łącznie 26% osób wskazało jedną z tych dwóch odpowiedzi. Stosunkowo dużo osób wskazujących w pierwszej kolejności salony fryzjerskie jest wśród respondentów o dochodzie pon. 1000 zł (17%); wskazujących galerie handlowe – wśród badanych o dochodzie pow. 5000 zł (12%); ta grupa częściej też wskazała siłownie (7%); wybierających na pierwszym miejscu kina, teatry, muzea – wśród respondentów o dochodzie w przedziale 3001-5000 zł (9%). Nie ma zdania w tej sprawie dość dużo osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym (29%) - komentuje wyniki badania Klara Goss, Senior Project Manager w SW Research. 

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 6.04-7.04.2021 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.