"Rząd Węgier, pierwszego kraju UE, który zaczął stosować szczepionkę Sputnik-V, opublikował najnowsze dane dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności pięciu szczepionek” - czytamy na twitterowym profilu Sputnika.

"Sputnik-V jest najbardziej bezpieczny (7-32 razy mniej przypadków zgonów) i najbardziej skuteczny (2-7 razy mniej zakażeń koronawirusem) na 100 000 zaszczepionych”.

Według węgierskich danych, Sputnik-V ma do 32 mniej ofiar śmiertelnych i sześciokrotnie niższy wskaźnik zakażeń niż preparat Pfizer/BioNTech.

Przy okazji tych wyliczeń przypomniano oświadczenie  szefa sztabu premiera Węgier Gergely Gulyasa z 22 kwietnia, który powiedział, że chiński Sinopharm jest lepszy niż Pfizer, ale Sputnik V jest najlepszy:


Węgry były pierwszym krajem Unii Europejskiej, który otrzymał próbki Sputnika V do testów w listopadzie 2020 r. W lutym 2021 r. Węgierskie Narodowe Centrum Zdrowia Publicznego dopuściło stosowanie rosyjskiej szczepionki na Węgrzech.Do chwili obecnej na Węgrzech dostępnych jest pięć szczepionek na koronawirusa: Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Sinopharm i Sputnik-V.