Atak miał nie pociągnąć za sobą żadnych zniszczeń - pisze SANA.

Izraelska armia nie skomentowała doniesień syryjskiej agencji.

Dzień wcześniej Syria informowała o strąceniu przez obronę przeciwlotniczą tego kraju kilku rakiet w czasie przeprowadzonego przed świtem ataku na cele w rejonie portu Latakia położonego nad Morzem Śródziemnym.

Okolice Latakii rzadko są celem ataków sił powietrznych Izraela, regularnie atakujących od momentu wybuchu wojny domowej w Syrii cele w tym kraju, związane z obecnością sił irańskich i Hezbollahu na jego terytorium.

W pobliżu Latakii znajduje się baza Humajmim, w której stacjonują samoloty rosyjskich sił powietrznych. Rosjanie są sojusznikami prezydenta Syrii, Baszara el-Asada w wojnie domowej - od 2015 roku rosyjskie siły powietrzne przeprowadzają naloty na terytorium Syrii.

Izrael w ostatnich miesiącach doprowadził do eskalacji działań przeciwko celom związanym z obecnością sił irańskich w Syrii - wynika z informacji zachodnich wywiadów. Celami ataków Izraela w Syrii są ośrodki badawcze, w których trwają prace nad nowymi rodzajami uzbrojenia, składy amunicji oraz konwoje wojskowe przewożące do Syrii rakiety z Libanu.

Izrael przyznaje, że jego celem jest doprowadzenie do zakończenia obecności wojskowej Iranu w Syrii. Tel Awiw obawia się, że Iran uczyni z Syrii przyczółek do ewentualnej przyszłej agresji na Izrael.