Rośnie presja na rząd Narendry Modiego, by ten zdecydował się na wprowadzenie ogólnokrajowego lockdownu, czego domaga się opozycja. W Indiach w ostatnich tygodniach dobowa liczba zakażeń regularnie przekracza 300 tysięcy.

Łącznie w liczących 1,3 mld mieszkańców Indiach wykryto jak dotąd 22,66 mln zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Zmarło 246 116 chorych na COVID-19.

Druga fala epidemii w Indiach doprowadziła do załamania się systemu ochrony zdrowia w tym kraju - w szpitalach brakuje łóżek dla chorych i tlenu do terapii zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2.

W wielu stanach Indii wprowadzono już reżim lockdownu, w innych funkcjonują ograniczenia mobilności społecznej - zamykane są kina, restauracje, puby i centra handlowe.

Rząd Modiego nie chce wprowadzać lockdownu w skali całego kraju, podobnego do tego z wiosny 2020 roku, obawiając się gospodarczych skutków takiego posunięcia.

W niedzielę dyrektor amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych, dr Anthony Fauci przyznał, że doradzał indyjskim władzom, by zamknęły kraj.

- Musicie się zamknąć - powiedział Fauci na antenie ABC. - Musicie przerwać łańcuch zakażeń. Jednym ze sposobów jest zamknięcie kraju - dodał.