Wszystkie 15 milionów norek zostało zabitych w zeszłym roku po tym, jak okazało się, że są nosicielami szczepu wirusa, który, jak obawiali się eksperci, może być odporny na szczepionki.

Część zwierząt została pochowana w listopadzie w dwóch masowych grobach w zachodniej Danii, wywołując obawy, że ich rozkładające się zwłoki mogą zanieczyścić okoliczne tereny.

Rząd wezwał do ich odkopania i spalenia, gdy tylko ryzyko zakażenia ustąpi.

W czwartek ekipy rozpoczęły wykopywanie części z 13 tys. ton tusz norek, które miały zostać odkopane, a następnie przewiezione do pobliskiego Centrum Energetycznego Maabjerg (MEC) w celu spalenia.

"Z ulgą obserwuję, jak cała sprawa przebiega zgodnie z planem" - przekazał minister rolnictwa Rasmus Prehn we wpisie na Twitterze.

MEC ostrzegł, że nieprzyjemny zapach z tusz może wydobywać się w okolicy podczas transportu i rozładunku, ale spalanie ich w wysokiej temperaturze powinno wyeliminować zapach, gdy dotrą do spalarni.

Dania była największym na świecie eksporterem futer z norek, zanim w zeszłym roku wybiła całą krajową populację. Decyzję podjęto po tym jak okazało się, że niektóre z nich są nosicielami zmutowanego wariantu koronawirusa.

Władze sanitarne obawiają się, że szczepionki mogą nie zadziałać przeciwko tak zwanemu wariantowi Cluster 5, który został uznany za wymarły w listopadzie.

Rząd zakazał hodowli norek do stycznia 2022 roku, ale znalazł się pod ostrzałem za decyzję o przeprowadzeniu masowego uboju.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Kiedy program masowego zagazowania już się rozpoczął, sąd zakwestionował zarządzenie, uznając, że decyzja nie miała podstaw prawnych, co doprowadziło do dymisji poprzedniego ministra rolnictwa.

Okazało się również później, że w wyniku procesu rozkładu zwierząt do gleby wokół masowych grobów przedostawał się fosfor i azot.

Dodatkowo w jednym z masowych grobów z ziemi wyłoniły się martwe norki, które zostały zakopane zbyt płytko.

Norki są jedynymi zwierzętami, co do których potwierdzono, że są zdolne zarówno do zarażenia się tym szczepem, jak i do przenoszenia go na ludzi.