W niedzielę Kneset stosunkiem głosów 60 do 59 zatwierdził nowy koalicyjny rząd, na którego czele stanął Naftali Bennett. Tym samym władzę po 12 latach stracił Beniamin Netanjahu.

W oświadczeniu, w którym nazwisko dotychczasowego szefa izraelskiego rządu nie padło, Joe Biden pogratulował Naftalemu Bennettowi, nowemu szefowi MSZ i przyszłemu premierowi Jairowi Lapidowi oraz pozostałym członkom gabinetu. Amerykański prezydent zadeklarował, że liczy na współpracę z nowym premierem w celu wzmocnienia stosunków między USA a Izraelem.

Dowiedz się więcej:
Koniec ery Beniamina Netanjahu. Kneset poparł nowy rząd Izraela

"Izrael nie ma lepszego przyjaciela niż Stany Zjednoczone" - podkreślił, wspominając o dekadach bliskiej współpracy.

Bennett podziękował Bidenowi w mediach społecznościowych.

Biały Dom podał, że wieczorem obaj przywódcy przeprowadzili rozmowę telefoniczną, a prezydent USA złożył premierowi Izraela "serdeczne gratulacje" z powodu objęcia przez niego urzędu.

"Haarec" poinformował, że do rozmowy doszło ok. dwie godziny po zaprzysiężeniu nowego gabinetu.

Izraelskie media przypominają, że do Beniamina Netanjahu Joe Biden zadzwonił cztery tygodnie po objęciu urzędu prezydenta USA.

W rozmowie z Bennettem Biden wyraził "stanowczy zamiar pogłębienia współpracy między Stanami Zjednoczonymi a Izraelem w zakresie wielu wyzwań i możliwości, stojących przed regionem". W komunikacie Białego Domu czytamy, że obaj przywódcy uzgodnili, iż będą ściśle konsultowali się we wszystkich sprawach związanych z bezpieczeństwem regionalnym, włączając w to kwestię Iranu.

Kancelaria premiera Izraela podała, że Naftali Bennett podziękował Bidenowi za "ciepłe życzenia" oraz za wieloletnie zaangażowanie na rzecz Izraela i jego bezpieczeństwa.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ