Rozporządzenie stanowi też, że studenci nie mogą być zmuszani do testów na COVID-19 lub noszenia masek, aby móc uczestniczyć w nauce. 

- Szczepionki działają, zachęcamy mieszkańców Arizony do ich brania. Ale to wybór i tak musi pozostać - powiedział Ducey.

- Publiczna edukacja jest prawem publicznym, płacą za nią podatnicy. Musimy sprawić, by nasze uniwersytety stanowe były dostępne dla studentów, by ci mogli wrócić do uczenia - dodał. 

Ducey chce pracować z władzami lokalnymi w stanie, by wprowadzić rozporządzenie w życie.

14 czerwca Uniwersytet Stanowy Arizony (ASU) ogłosił wprowadzenie polityki, zgodnie z którą studenci przed powróceniem na kampus uczelni muszą być w pełni zaszczepieni na co najmniej dwa tygodnie przed pierwszym dniem nauki, 19 sierpnia. Studenci mieli też przekazać dowód szczepienia (certyfikat) za pośrednictwem uniwersyteckiego portalu.

Ci studenci, którzy - z różnych przyczyn - nie mogą być zaszczepieni, mieli być poddawani codziennej ocenie stanu zdrowia oraz testowi na COVID-19 przeprowadzanemu do dwóch razy w tygodniu. Studenci tacy mieli też obowiązkowo nosić maski na terenie kampusu uniwersyteckiego - zarówno pod dachem, jak i pod gołym niebem.