Prof. Andrzej Horban, główny doradca Rady Medycznej przy Premierze RP w rozmowie radiową Trójką powiedział, że za wcześniej jest na rozmowę na temat przyjmowania trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19. 

Wskazał jednocześnie, że takie rozwiązanie "wcześniej czy później" będzie wprowadzone. - Duża część szczepionek, generalnie biorąc, nie daje odpowiedzi do końca życia. Część szczepionek należy powtarzać, żeby pamięć immunologiczna była cały czas ćwiczona - tłumaczył.

Mówiąc o trzeciej fali, doradca premiera Morawieckiego powiedział, że istnieje takie niebezpieczeństwo. - Pytanie tylko, w którym miejscu i w kogo taka fala uderzy - powiedział.

Prof. Horban mówił również o wariancie Delta, który na Zachodzie zaczyna być dominującą odmianą koronawirusa. 

- Wiemy w tej chwili na pewno, że jest ona bardziej zaraźliwa. Mniej więcej dwukrotnie, może nawet więcej, niż typ wirusa dziki. Jest 50-60% bardziej zaraźliwa, niż do tej pory dominujący, „ulubiony” nasz wariant brytyjski - powiedział.

- Możemy się spodziewać, że potencjał wirusa, jeżeli chodzi o zakażenie, będzie dużo, dużo większy. Wiemy też, że jeżeli zaszczepimy się dwoma dawkami, szczepionkami dwudawkowymi, to ta odporność jest na tyle wystarczająca, że człowiek zaszczepiony tą szczepionką, ma bardzo małe szanse, żeby opuścić ten padół lub też wylądować w szpitalu. Nawet jeżeli zachoruje, będzie chorował relatywnie łagodni - dodał.