W ciągu ostatniej doby w Tokio wykryto 1 832 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 - to największa, dobowa liczba zakażeń koronawirusem w stolicy Japonii od połowy stycznia.

Eksperci ds. ochrony zdrowia, doradzający władzom Tokio w walce z epidemią przewidują, że siedmiodniowa średnia liczba zakażeń w Tokio wzrośnie 3 sierpnia do rekordowego poziomu, jeśli transmisja wirusa będzie przebiegać w obecnym tempie.

"W ciągu mniej niż dwóch tygodni sytuacja w Tokio będzie krytyczna, znacznie gorsza niż w czasie trzeciej fali" - głosi oświadczenie ekspertów.

Obecnie średnia liczba zakażeń z ostatnich 7 dni wynosi 1 280.

Dotychczas największą dobową liczbę zakażeń koronawirusem w Tokio raportowano 7 stycznia - wówczas informowano o 2 520 zakażeniach koronawirusem w stolicy Japonii w ciągu doby.

Igrzyska olimpijskie potrwają do 8 sierpnia. Do 22 sierpnia zagrożenie epidemiczne w Tokio znajduje się na najwyższym, czwartym poziomie.

- Piąta fala (wirusa) już trwa - oświadczył Toshio Nakagawa, prezes Japońskieto Stowarzyszenia Medycznego.

Liczba chorych na COVID-19 w szpitalach Tokio wynosi obecnie ok. 2,4 tysiąca - niemal dwa razy więcej niż w czerwcu.

Gubernator Tokio, Yuriko Koike, wezwała mieszkańców stolicy Japonii do pozostania w domach i oglądania igrzysk w telewizji. Zaapelowała też do unikania zbędnych podróży po kraju w czasie wakacji.