Co piąta osoba na świecie zamknięta z powodu koronawirusa

Około 20 proc. światowej populacji znajduje się w zamknięciu. Do tej pory odnotowano co najmniej 378 tys. przypadków koronawirusa. Z powodu choroby zmarło ponad 16 tys. osób, a niemal 101 tys. wyzdrowiało.

Publikacja: 24.03.2020 07:11

Co piąta osoba na świecie zamknięta z powodu koronawirusa

Foto: AFP

Pierwszych 100 tys. przypadków odnotowano po 67 dniach, a ostatnie 100 tys. to zaledwie cztery dni - powiedział w poniedziałek szef Światowej Organizacji Zdrowia, Tedros Adhanom Ghebreyesus. - Nie jesteśmy w tej sprawie bezradnymi obserwatorami - podkreślił.

Szacuje się, że 1,7 miliarda ludzi na całym świecie zostało zmuszonych do pozostania w domu, gdy rządy podejmują wyjątkowe środki w celu ochrony swoich obywateli.

W poniedziałek do państw, które przyjęły restrykcyjne przepisy, dołączyła Wielka Brytania. - Koronawirus to największe zagrożenie, z jakim boryka się ten kraj od dziesięcioleci. Nie jesteśmy sami. Na całym świecie widzimy niszczycielski wpływ tego niewidzialnego zabójcy - mówił premier Boris Johnson.

Jednocześnie w chińskiej prowincji Hubei, gdzie najpierw rozprzestrzeniał się wirus, w środę zostanie zniesiony zakaz podróżowania. W mieście Wuhan będzie on zdjęty od 8 kwietnia.

W Stanach Zjednoczonych, gdzie około 40 proc. ludności jest objęta restrykcjami, uchwalono przepisy, na mocy których gromadzenie zapasów artykułów medycznych jest przestępstwem.

W kraju odnotowano 557 zgonów i niemal 44 tys. przypadków  koronawirusa. Jednocześnie Trump zapowiedział, że Ameryka będzie wkrótce znów otwarta dla biznesu. - Nie pozwolimy zmienić tego (epidemii koronawirusa - red.) w długofalowy problem finansowy - mówił.

Optymistycznie trzeba patrzeć na informacje płynące z Włoch, gdzie zaczyna spadać liczba dziennych zgonów i zakażeń. W poniedziałek odnotowano 601 ofiar, w niedzielę i sobotę było po 651 zgonów.

- Nie możemy ogłosić zwycięstwa, ale na końcu tunelu jest światło - powiedział główny lekarz Lombardii Giulio Gallera.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 464
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 463
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 462
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 461
Świat
USA i UE zaniepokojone „lex Tusk”. „PiS buduje mur na granicy z Zachodem”
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 460