Poinformowano, że mimo zakażenia, samopoczucie Marttiego Ahtisaariego „jest dobre”. „Zakażenie zostało potwierdzone w poniedziałek, 23 marca. Prezydent Ahtisaari ma się dobrze, biorąc pod uwagę sytuację” - czytamy w oświadczeniu. Obecność koronawirusa potwierdzono również u żony byłego prezydenta, Eevy Ahtisaari. 

Kobieta zaraziła się prawdopodobnie kilkanaście dni temu, na koncercie z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet w Helsinkach. Dziennik „Ilta-Sanomat” informuje, że dotąd wiadomo o kilku przypadkach zakażenia, które łączy się z tym wydarzeniem. Sala, na której odbywał się koncert mieści około 1,7 tys. osób, a podczas niego była wypełniona w znacznej części. 

83-letni Martti Ahtisaari był pierwszym prezydentem w historii fińskiej republiki, który wybrany został w wyborach bezpośrednich. W 2008 roku za swoją ponad 30-letnią pracę na wielu kontynentach na rzecz rozwiązywania konfliktów międzynarodowych został nagrodzony Pokojową Nagrodą Nobla. Polityk jest także założycielem organizacji Crisis Management Initiative.

W Finlandii potwierdzono dotąd 700 przypadków koronawirusa. Z powodu choroby zmarła jedna osoba.