Trzeba prosić o referencje, a potem je sprawdzać. Nie należy zatrudniać osób i firm, które gwarantują stuprocentowe uzyskanie dofinansowania.To jest niemożliwe. Doświadczony konsultant może się pokusić o określenie szans danego projektu, ale nie może obiecać niczego. Ci, którzy kiedyś próbowali pisać wnioski, wiedzą, że to nie jest proste. Wiele pytań, część z nich podobnie brzmiąca, tabele i puste pola na opisy przedsięwzięcia, harmonogram, wskaźniki, promocja itp. Jest to zadanie wykonalne, zwłaszcza gdy się ma wiedzę i źródła, w których znajdziemy wszystkie wskaźniki, analizy, harmonogram, a co najważniejsze, matrycę projektu. Małe i średnie przedsiębiorstwa powinny korzystać z usług zewnętrznych doradców. Samorządy terytorialne zaś, jeśli do tej pory nie mają wyszkolonego pracownika, niech również wybiorą zewnętrzną firmę. Będzie taniej i szybciej.
Pani udało się pozyskać już ponad 100 milionów złotych z Unii. Jaki ma pani na to sposób?
Sposób jest jeden – trafnie aplikować. Do funduszy strukturalnych okresu 2004 – 2006 przygotowywałam się od 2000 roku, do obecnego okresu (2007 – 2013) od roku 2005. Miałam też szczęście pracować z beneficjentami, którzy zaufali moim kwalifikacjom i mojej wiedzy. W okresie 2004 – 2006 spod mojej ręki średnio co trzy tygodnie wychodził jeden dobrze opracowany projekt. Obecnie, mimo że dokumenty UE dotyczące funduszy na nowy okres istnieją od roku 2005, nadal niektóre województwa nie są gotowe do rozpoczęcia naboru wniosków. Gdyby nie indolencja urzędników, zmiany przepisów lub ich dowolna interpretacja, zmiana formularzy, wytycznych, kryteriów oceny w trakcie naboru wniosków, myślę, że udałoby się pozyskać znacznie więcej pieniędzy. Obawiam się, że i tym razem pomysłowość zmieniających się co chwila urzędników będzie jedynie szkodzić potencjalnym beneficjentom, przysparzając mi pracy i obniżając skuteczność pozyskania dofinansowania nawet dla bardzo dobrych i bardzo dobrze przygotowanych projektów.
Z czym są największe trudności przy wypełnianiu wniosku?
Największe problemy sprawia uzasadnienie projektu, jego cele, budżet, wskaźniki, realizacja polityk horyzontalnych w projekcie. Przy przygotowywaniu wniosku decydujące powinny być priorytety i cele wyznaczone przez program, do którego aplikujemy. To one decydują o przeznaczeniu funduszy, a nie beneficjent. Aplikujący może te warunki zaakceptować lub zrezygnować z ubiegania się o środki. Osoby oceniające wniosek nic nie wiedzą ani o nas, ani o naszym projekcie. Dlatego wniosek musi być tak napisany, by łatwo było zrozumieć, kto i o jaką pomoc prosi oraz na realizację jakiego projektu ta pomoc ma być przeznaczona. Treść musi być konkretna i wniosek musi zawierać takie dane, by oceniający mogli właściwie zrozumieć, o co chodzi. Wniosek musi być wypełniony bezbłędnie. Budżet to najważniejsza część projektu. Wszystkie koszty muszą być związane z realizacją przedsięwzięcia i uzasadnione merytorycznie w całym projekcie. Powinien zawierać także realne rynkowe ceny. Należy przedstawić informację na temat sposobu liczenia wskaźników. Informacja ta jest podstawą do oceny wskaźników, musi być precyzyjna i szczegółowa.
Na co Unia chętnie daje, a na co nie dostaniemy?