Kobiety i dzieci, które doświadczają przemocy domowej, podczas kwarantanny nie mają możliwości ucieczki od swoich oprawców. Działacze na całym świecie już alarmują w sprawie niepokojącego wzrostu przemocy.

Dla porównania, w lutym w chińskiej prowincji Hubei zgłoszono w lutym niemal cztery razy więcej przypadków stosowania przemocy niż w ubiegłym roku. W jednym z okręgów policja została poinformowana o 162 przypadkach, przy 47 w 2019 roku.

- Epidemia miała ogromny wpływ na przemoc domową - powiedział Wan Fei, emerytowany policjant, który założył kampanię charytatywną przeciwko znęcaniu się. - Według naszych statystyk, 90% przyczyn przemocy (w tym okresie) ma związek z epidemią - dodał.

O gwałtownym wzroście przemocy informują także media w Brazylii. - Sądzimy, że nastąpił wzrost o 40 lub 50proc, a liczby były już naprawdę duże" - powiedziała Adriana Mello, sędzia z Rio de Janeiro, specjalizująca się w przemocy domowej.

W Katalonii w pierwszych dniach zamknięcia odnotowano o 20 proc. więcej połączeń z numerem infolinii dla osób będących ofiarami przemocy. Na Cyprze takich kontaktów było o 30 proc. więcej.

Odnotowane przypadki dotyczą tylko tych osób, które mają możliwość poinformować o swojej sytuacji. Wiele kobiet nie może zadzwonić do odpowiednich służb, ponieważ obawiają się reakcji ze strony partnerów.

We Włoszech liczba połączeń spadła, ale odnotowano wzrost liczby wzgłoszeń w formie sms-owie lub mailowej.