– Uruchamiamy w marcu scenariusz alternatywny, który mógłby doprowadzić do unowocześnienia SIS I, tak aby włączyć jednak nowych chętnych do systemu – powiedział Ivan Langer, czeski minister spraw wewnętrznych, który przewodniczył spotkaniu w Brukseli.
Z tych samych powodów – opóźnień w SIS II – wcześniej odsuwano rozszerzenie strefy Schengen o dziewięć nowych państw członkowskich, w tym o Polskę. Ostatecznie uznano jednak, że techniczne problemy nie mogą zniweczyć ambitnego politycznego projektu większej integracji Unii. Portugalia, kierująca UE w drugiej połowie 2007 roku, za własne pieniądze unowocześniła system do poziomu nazwanego SISone4All i rozszerzenie nastąpiło.
Teraz szykuje się kolejna zmiana nazwy i rozpychanie istniejącego systemu. Na razie ministrowie dają jeszcze szanse SIS II. W maju mają ostatecznie stwierdzić, czy ten projekt ma jeszcze szansę na realizację. Równolegle przygotowywany jest plan dalszego rozpychania SIS I, który mógłby teraz funkcjonować jako SISonePlusR, czyli odnowiony SIS I.
– W ciągu kilku miesięcy okaże się, która opcja jest bardziej rozsądna: czy trwanie przy budowie SIS II, czy tymczasowe unowocześnianie SIS I i przygotowanie zupełnie nowego systemu – mówi „Rz” Janusz Gąciarz, radca w przedstawicielstwie Polski przy UE. Wiadomo, że kraje, które wydały najwięcej, chcą utrzymania dotychczasowego planu, a przynajmniej uwzględnienia już zainstalowanych technologii w ewentualnym nowym projekcie.
Nowy system informatyczny ma nie tylko umożliwiać dołączenie nowych państw do strefy bez kontroli granicznej, ale też znacznie zwiększać bezpieczeństwo. Przede wszystkim umożliwiałby odczytywanie danych biometrycznych, które państwa umieszczają coraz częściej w dowodach osobistych, paszportach czy wizach. Pozwalają one na wykrywanie fałszerstw, co umożliwiłoby lepszą kontrolę na granicach strefy Schengen. Włączenie takich danych dałoby też obywatelom Unii Europejskiej szansę na szybszą odprawę na lotniskach przy przekraczaniu granic Schengen. Niektóre lotniska gotowe są do uruchomienia specjalnych bramek, tak zwanych fast tracks. Poza tym SIS II zawiera też kilka kategorii danych nieistniejących w SIS I, na przykład bazę dzieci zaginionych.
[srodtytul]System nie działa sprawnie[/srodtytul]