Reklama

Teksas: Władze nie mogą zakazać przeprowadzania aborcji

Sąd apelacyjny w Teksasie orzekł, że w czasie pandemii koronawirusa może być przeprowadzana aborcja farmakologiczna polegająca na zażyciu tabletki w celu przerwania ciąży.

Aktualizacja: 14.04.2020 17:04 Publikacja: 14.04.2020 16:44

Teksas: Władze nie mogą zakazać przeprowadzania aborcji

Foto: AFP

Gubernator Teksasu Greg Abbott wydał w zeszłym miesiącu rozporządzenie, które zakazuje stosowania innych niż istotne procedur medycznych w celu zapewnienia, że środki medyczne będą przeznaczone na leczenie pacjentów zakażonych koronawirusem.

Prokurator generalny w Teksasie Ken Paxton stwierdził, że przeprowadzanie aborcji innych niż w nagłych przypadkach medycznych byłoby naruszeniem tego nakazu.

W poniedziałek sąd apelacyjny orzekł, że aborcja farmakologiczna może być nadal wykonywana. W ubiegłym tygodniu interwencji w tej sprawie chcieli przedstawiciele klinik aborcyjnych.

Aborcja farmakologiczna polega na zażyciu pigułki w klinice. Kolejną przyjmuje się po upływie od 24 do 48 godzin, z reguły w domu.

Przedstawiciele klinik przekonują, że nie jest do tego potrzebny sprzęt ochronny, tj. maski, rękawice i fartuchy, które mogą być potrzebne przy opiece nad pacjentami z koronawirusem.

Reklama
Reklama

W Teksasie aborcja farmakologiczna dozwolona jest w pierwszych 10 tygodniach ciąży.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1440
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1438
Świat
USA zmienia się w drapieżne imperium. Ropa i puste kasy Kremla
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1437
Świat
Nie żyje Catherine O’Hara
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama