- Jeśli w regionie obowiązuje dekret lekarza sanitarnego o obowiązkowych szczepieniach dla niektórych kategorii pracowników, nieszczepiony pracownik może zostać zawieszony – powiedział w sobotę dziennikarzom Kotjakow.

Wyjaśnił, że zawieszenie obowiązuje na okres, na który wprowadzono obowiązkowe szczepienia. - Taka decyzja jest podejmowana na szczeblu regionalnym. Jeśli zostanie podjęta decyzja o obowiązkowym szczepieniu, na podstawie wskaźników epidemii, to dla pracowników wymienionych w odpowiednim dokumencie szczepienie staje się obowiązkowe – podkreślił Kotjakow.

Minister dodał, że „jeśli pracownik nie ma obiektywnych powodów do niezaszczepienia się, to na czas epidemii może zostać zawieszony w pracy bez wynagrodzenia”. Zaznaczył też, że rosyjski Kodeks pracy nie przewiduje zwolnienia za odmowę szczepienia.

W wielu regionach Federacji Rosyjskiej szczepienia stały się obowiązkowe dla pracowników części zawodów. Np. w Moskwie bezwarunkowo muszą szczepić się osoby pracujące w sektorze usług.