Choć królowa Elżbieta II obchodzi swoje urodziny, oficjalnie nie skończy 94 lat do 8 czerwca, gdyż każdego roku obchodzi podwójne urodziny. 21 kwietnia, to prawdziwa data urodzin królowej. 8 czerwca odbywa się natomiast tradycyjna uroczystość. Ojciec królowej, król Jerzy VI, urodził się w drugi czwartek czerwca. Ten termin monarchini przyjęła za swoje oficjalne urodziny. W roku 1959 zmieniła tę datę na drugą sobotę czerwca.

W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, odwołano niemal wszystkie wydarzenia, które towarzyszą urodzinom monarchini. Na wszystkich budynkach rządowych wywieszono jednak z tej okazji flagi Wielkiej Brytanii. Nie wiadomo czy uroczystość odbędzie się w innym terminie. Obecnie królowa przebywa w zamku Windsor wraz z 98-letnim mężem, księciem Filipem.

Po raz pierwszy od 68 lat, podczas urodzin królowej Elżbiety II nie zostanie wystrzelona uroczysta salwa armatnia. Monarchini uznała, że przeprowadzenie takich uroczystości byłoby niestosowne w obecnej sytuacji. 

Nie odbędzie się także tradycyjna parada "Trooping the Color”, która co roku odbywa się w połowie czerwca z okazji oficjalnych obchodów urodzin królowej. 

Elżbieta II jest pierwszym dzieckiem króla Jerzego VI. Urodziła się 21 kwietnia 1926 roku w Londynie. Gdy jej ojciec wstąpił na tron po abdykacji księcia Edwarda, stała się ewentualną następczynię tronu w pierwszej linii sukcesji. Na tron wstąpiła 2 czerwca 1953 roku po śmierci ojca. 

W styczniu bieżącego roku informowaliśmy o tym, że Elżbieta II stała się piątym najdłużej panującym monarchą świata w historii. Panuje już 68 lat. W rankingu najdłużej panujących monarchów prześcignęła już cesarza Franciszka Józefa I, który rządził przez 67 lat i 355 dni w latach 1848-1916.

Dłużej niż Elżbieta II rządzili jedynie K’inich Janaab’ Pakal, władca Majów (68 lat i 33 dni), Jan II Dobry, książę Liechtensteinu (70 lat i 91 dni), król Tajlandii Bhumibol Adulyadej (70 lat i 91 dni) oraz Ludwik XIV Wielki, Król Słońce, władca Francji (72 lata i 110 dni). 

O ile królowa Elżbieta II nie będzie miała problemów ze zdrowiem, istnieje prawdopodobieństwo, że stanie się najdłużej panującą władczynią w historii monarchii.