W liczącej ok. 50 mln mieszkańców Kolumbii wykryto jak dotąd 3,9 mln zakażeń koronawirusem. Zmarło 100 582 chorych na COVID-19.

W ostatnich tygodniach Kolumbia notuje rekordowe liczby zakażeń i zgonów, niektórzy przedstawiciele ochrony zdrowia alarmują, że w kraju zaczyna brakować zasobów medycznych.

W dużych miastach oddziały intensywnej terapii w szpitalach pracują przy niemal pełnym obłożeniu - podają władze stolicy kraju, Bogoty, a także Medellin i Cali - to trzy największe miasta kraju.

- Zaczyna nam brakować określonych zasobów wszędzie - mówi Cesar Enciso, koordynator medyczny ds. intensywnej terapii w Dziecięcym Szpitalu Uniwersyteckim San Jose w Bogocie. W szpitalu ma brakować tlenu i środków uspokajających.

- Jeśli sytuacja będzie trwać i codziennie będzie przybywać tylu zakażonych, zasoby się skończą - ostrzega.

Rząd Kolumbii twierdzi, że trzecią falę epidemii napędziły trwające kilka tygodni antyrządowe protesty, które rozpoczęły się po Wielkanocy. W poniedziałek władze Kolumbii zaraportowały dobowy rekord liczby zgonów chorych na COVID-19 - 648. W czerwcu zanotowano też rekordowy, dobowy przyrost liczby zakażonych na poziomie 30 tysięcy.

Mimo szczytu epidemii w Kolumbii łagodzone są niektóre obostrzenia wprowadzone w marcu w celu powstrzymania transmisji koronawirusa. Łagodzenie obostrzeń ma pomóc gospodarce kraju.

W Kolumbii wykonano jak dotąd 14,9 mln szczepień na COVID-19 - 4,7 mln osób zostało w pełni zaszczepionych. Władze chcą zaszczepić 35 mln osób - 70 proc. populacji - do końca roku.