Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, przekazując rodzinie wyrazy współczucia, napisał na stronie internetowej MSZ, że "zmarł Przyjaciel Polski". A na Twitterze stwierdził: "Żegnaj, amerykański przyjacielu".

O Ronaldzie (Ronie) Asmusie stało się głośno w Polsce w lecie 2008 roku w związku z relacjami z rozmowy prezydenta Lecha Kaczyńskiego z ministrem Radosławem Sikorskim. Prezydent, według doniesień prasowych, podejrzewał, że Sikorski zawarł tajny pakt z amerykańskimi demokratami, związany z tarczą antyrakietową, w myśl którego umowa o tarczy miała zostać podpisana z nimi, a nie z odchodzącą administracją republikańską George'a W. Busha. Media cytowały rzekomy przebieg rozmowy:

- Czy pan zna Rona Asmusa? - pytał Kaczyński.

- Nie widzę związku ze sprawą tarczy - odpowiedział Sikorski.

- Powtarzam pytanie, czy pan zna Rona Asmusa?

- Nie widzę związku.

- Zna pan?

- Zna go pani Fotyga, ja go też znam.

- Proszę zaprotokołować: Potwierdził, że zna Rona Asmusa.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ

Ronald Asmus napisał w tym czasie tekst dla "Rzeczpospolitej". Stwierdził w nim: "Pozwólcie, że zacznę od wyznania. Oczywiście znam Radka Sikorskiego. Jest moim starym przyjacielem, jednym z wielu, jakich mam w Polsce. Rozmawialiśmy na wiele tematów: NATO, Rosji, Ukrainy, Gruzji, a także czasami o tarczy antyrakietowej. Takie dyskusje prowadzę także z innymi politykami i przywódcami europejskimi. To część mojej profesji, która polega na promowaniu współpracy transatlantyckiej".

Ronald D. Asmus – amerykański polityk, specjalizujący się w zagadnieniach współpracy transatlantyckiej, dyrektor Centrum Transatlantyckiego przy amerykańskiej fundacji German Marshall Fund of the United States w Brukseli. Kojarzony z demokratami. Podczas prezydentury Billa Clintona (1997-2000) był zastępcą podsekretarza stanu do spraw europejskich. Na Uniwersytecie Johns Hopkins w Baltimore ukończył studia w dziedzinie polityki Związku Radzieckiego i Europy Wschodniej, uzyskał tam także stopień doktora europeistyki, a na Uniwersytecie Wisconsin-Madison – licencjat z nauk politycznych.

Otrzymał odznaczenia państwowe amerykańskie i w kilku krajach Europy, w tym w Polsce Krzyż Komandorski Orderu Zasługi.

źródło: Wikipedia