Lalka Barbie i lasy tropikalne. Protest w Paryżu

Pod takim hasłem zwolennicy Greenpeace protestowali pod sklepem z zabawkami w Paryżu. Na celowniku - lalka Barbie i jej (a raczej jej pudełek) niebezpieczne związki z wycinaniem lasów tropikalnych w Indonezji oraz tępieniem zagrożonych gatunków

Publikacja: 19.06.2011 12:05

Protest przeciwko firmie Mattel w Paryżu

Protest przeciwko firmie Mattel w Paryżu

Foto: AFP

Lalka Barbie zabija tygrysa piłą łańcuchową. Takie sceny rozgrywały się pod paryskim sklepem. Zarówno w roli różowej oprawczyni, jak i futrzanych ofiar -  tygrysów i małp - działacze Greenpeace. Organizacja ta oskarża producenta zabawek, firmę Mattel, że przy produkcji opakowań lalki Barbie wykorzystuje drewno z lasów deszczowych Indonezji.

Niektórzy protestujący weszli do sklepu i umieszczali na pudełkach z zabawkami  nalepki: "Uwaga, ten  produkt przyczynia się do wycinania lasów w Indonezji".

- Ponad milion hektarów lasu znika co roku w Indonezji - twierdzi Jerome Frignet z Greenpeace France.

CSI Greenpeace

- Barbie niszczy lasy deszczowe i w ten sposób skazuje zagrożone gatunki, jak tygrysy, na wyginięcie - oświadczył na początku czerwca Bustar Maitar, szef kampanii Greenpeace na rzecz ratowania indonezyjskich lasów. Dodał, że firma Mattel musi skończyć z pakowaniem "najsłynniejszej zabawki świata w destrukcję lasów".

Organizacja podała, że jej eksperci zastosowali techniki kryminalistyczne do udowodnienia, że opakowania Barbie produkowane są z drewna z indonezyjskich lasów. Opakowań produkowanych przez indonezyjską firmę papierniczą Asia Pulp and Paper (APP), oskarżaną przez Greenpeace o niszczenie lasów, używają też inni producenci zabawek - firmy Hasbro, Disney i Lego.

CSI Mattel

Po innej manifestacji, w pobliżu siedziby  firmy w Los Angeles kilkanaście dni temu, Mattel niemal natychmiast oświadczył, że jest w kontakcie z Greenpeace na temat źródeł dostaw papieru. Wkrótce potem poinformował, że zlecił dostawcom opakowań, by przestali zaopatrywać się w APP na czas śledztwa w sprawie pochodzenia surowca, czyli przez sześć miesięcy.

APP zapewnia z kolei, że jej produkty spełniają normy obowiązujące we wszystkich krajach, w tym w Indonezji. Firma oskarżyła Greenpeace o "odgrzewanie starych, niewiarygodnych zarzutów, aby zaatakować przemysł rozwijającego się kraju". Pochwaliła za to Mattela, że "nie przyjął zarzutów na wiarę", lecz zlecił przeprowadzenie śledztwa.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1162
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1161
podcast
Jędrzej Bielecki: Blackout w Hiszpanii - najprawdopodobniej zawiniło państwo
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1160
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Świat
Indie – Pakistan: Przygotowania do wojny o wodę
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne