Rz: Jakie znaczenie dla Ukrainy ma projekt Partnerstwa Wschodniego?
Wiktor Juszczenko: Jest jednym z instrumentów zbliżenia Ukrainy z Zachodem. Daje Ukraińcom więcej możliwości rozszerzenia dialogu z Unią. Sprawia, że rozmowy mogą być bardziej konkretne. Jednocześnie Ukraina nie traktuje Partnerstwa Wschodniego jako alternatywy dla pełnoprawnego członkostwa w UE. To pomoc mająca w moim mniemaniu ogromne symboliczne znaczenie dla dalszego rozwoju obustronnego dialogu. Bardzo cenimy tę formę współdziałania. Jest ona dowodem, że dla Unii stosunki z kolejnymi państwami znajdującymi się na drodze do zjednoczonej Europy mają istotne znaczenie.
Podczas inauguracji Partnerstwa Wschodniego w 2009 roku w Pradze mówił pan, że inicjatywa nie powinna zastąpić Ukrainie członkostwa.
Realna perspektywa członkostwa w UE jest czynnikiem mobilizującym i jednoczącym zarówno elity polityczne, jak i ukraińskie społeczeństwo. W sferze integracji europejskiej polityka Ukrainy jest konsekwentna i niezmienna od wielu lat. Niezależnie od tego, kto sprawuje władzę. Wejście kraju do UE popiera też większość Ukraińców. Brak takiej perspektywy stwarza pole do spekulacji zarówno w kraju, jak i za jego granicami, dezorientuje społeczeństwo, stwarza grunt dla rozczarowania wobec europejskich demokratycznych wartości i instytucji. Realne perspektywy integracji są stymulatorem rozwoju wewnętrznego naszego kraju zarówno w wymiarze gospodarczym, jak i naszych instytucji.
Podczas szczytu w Warszawie przyjęto deklarację, w której uznano europejskie aspiracje państw Partnerstwa. W dalszej perspektywie otwiera to drogę do Unii nawet Białorusi.