Korespondencja z Brukseli

Termin składania ofert zamiany starych obligacji na nowe o mniejszej wartości upłynął w czwartek wieczorem. Przez noc w Atenach sprawdzano formalności i wczoraj rano ogłoszono wyniki tej największej w historii akcji oddłużenia. Do zamiany obligacji zgłosili się inwestorzy posiadający: 85,8 proc. długu emitowanego według prawa greckiego (to 177 mld euro) i 69 proc. długu emitowanego według prawa innego kraju (takich obligacji było ponad 29 mld euro).

W sumie więc z łącznej kwoty zadłużenia wobec inwestorów prywatnych sięgającej 207 mld euro na redukcję zgodzili się wierzyciele, którym Grecja była winna łącznie 172 mld euro. Ale dzięki zastosowanej przez Grecję klauzuli zbiorowego działania ci właściciele obligacji emitowanych pod prawem greckim, którzy dobrowolnie do porozumienia nie przystąpili, zostaną do niego zmuszeni i kwota długu podlegającego częściowej redukcji zwiększy się do 197 mld euro. Zastosowanie tej samej klauzuli wobec właścicieli papierów emitowanych według prawa innego niż greckie jest bardziej problematyczne, dlatego Ateny wydłużyły czas składania ofert dla tej grupy inwestorów do 23 marca.

Niezależnie jednak od tego, co wydarzy się jeszcze przez te dwa tygodnie, już można mówić o sukcesie. Na pewno przyczynił się do tego poufny dokument International Institute of Finance, skupiającego prywatne międzynarodowe instytucje finansowe, który przekonywał, że bez porozumienia dojdzie do niekontrolowanego bankructwa kosztującego ponad bilion euro. Dzięki temu skala ofert dobrowolnych była na tyle wysoka, że umożliwiła zastosowanie klauzuli zbiorowego działania (wymagane minimum to 75 proc. długu). Już teraz Grecja ma zapewnioną redukcję długu o 105,4 mld euro, minimalnie mniej niż 107 mld euro zakładane w najbardziej ambitnym wariancie planu pomocowego strefy euro i MFW.

W piątek po południu odbyła się telekonferencja eurogrupy, w czasie której ministrowie finansów zaakceptowali wyniki operacji i zgodzili się na przekazanie Grecji sum potrzebnych do wypłacenia inwestorom prywatnym częściowej kompensaty (30 mld euro) oraz zaległych odsetek (5,5 mld euro). W krajach strefy euro rozpoczyna się teraz procedura ratyfikacji drugiego porozumienia greckiego, tak aby mogły zostać wypłacone nowe pieniądze na kwotę 130 mld euro. Jean-Claude Juncker, szef eurogrupy, powiedział w piątek, że liczy na „znaczący udział MFW" w tej operacji. Ale wcześniej z Waszyngtonu dochodziły informacje, że MFW przekaże najwyżej 13 mld euro.