Historycy po raz czwarty zaktualizowali ranking C-SPAN amerykańskich prezydentów. Grupa 142 historyków i politologów brała pod uwagę 10 cech przywódczych.

Opublikowane wyniki pokazują dwoistość Trumpa. Po zaskakującym zwycięstwie w 2016 r. i porażce w 2020 r. historycy oceniają go najgorzej od czasów wojny secesyjnej. Nadal jednak pozostaje twarzą Partii Republikańskiej i jej najbardziej wpływową postacią, a także jest postrzegany jako potencjalny pretendent do nominacji prezydenckiej w 2024 roku.

Wśród innych współczesnych prezydentów Barack Obama awansował na pozycję 10, w porównaniu z 12 w ostatnim sondażu historyków C-SPAN przeprowadzonym w 2017 roku. Ronald Reagan jest sklasyfikowany na pozycji 9, Bill Clinton na 19, George H.W. Bush na 21, a George W. Bush na 29. Richard Nixon, jedyny prezydent zmuszony do rezygnacji z urzędu w wyniku skandalu, został sklasyfikowany na 31 miejscu.

Historycy oceniają Trumpa jako najgorszego prezydenta w historii pod względem dwóch z 10 cech, "autorytetu moralnego" i "umiejętności administracyjnych". Jego najmocniejsza pozycja jest w "perswazji publicznej", w której został sklasyfikowany na 32 miejscu.

Od 2000 roku C-SPAN przeprowadza badanie za każdym razem, gdy następowała zmiana w administracji Białego Domu. 

Pierwsze miejsce w rankingu niezmiennie zajmuje Abraham Lincoln. W pierwszej piątce znaleźli się również George Washington, Franklin Roosevelt i Theodore Roosevelt. Czołowa piątkę zamyka Dwight Eisenhower.

Najniżej sklasyfikowanym prezydentem jest James Buchanan, poprzednik Lincolna, którego pełna podziałów kadencja przyczyniła się do wybuchu wojny secesyjnej.