Nagranie pojawiło się w sieci dwa dni temu. Nie jest nawet jasne, czy jest stuprocentowo autentyczne, choć Departament Stanu USA na razie niczemu nie zaprzeczył. Jeśli jest autentyczne, to zostało nagrane około 25 stycznia, po propozycji prezydenta Janukowycza, by liderzy opozycji weszli do nowego rządu Ukrainy.

W rozmowie bierze udział zastępca sekretarza stanu USA Victoria Nuland, który odpowiada za sprawy europejskie, oraz ambasador USA w Kijowie Geoffrey Pyatt.

W pewnym momencie rozmowy mówiąc o braku nacisków Europy na Janukowycza Nuland informuje ambasadora, że uzyskała wsparcie sekretarza generalnego ONZ dla pomysłu wysłania mediatora do Kijowa. Po czym dodaje: "I wiesz, chrzanić UE" (ang. "And you know, f...k the UE").

Jeśli nagranie jest autentyczne, to po pierwsze dowodzi, że ukraińskie lub rosyjskie służby specjalne podsłuchują zachodnich dyplomatów w Kijowie i nie wahają się przed użyciem tych nagrań do skłócenia Waszyngtonu z Brukselą. Po drugie zaś pokazuje, że Waszyngton może być sfrustrowany, lub przynajmniej był sfrustrowany w styczniu brakiem zdecydowanych inicjatyw dyplomatycznych ze strony Europy w Kijowie.

Całe nagranie można odsłuchać tutaj: