Po śmierci 87-letniej Ruth Bader Ginsburg, sędzi Sądu Najwyższego znanej ze swoich liberalnych poglądów, Trump zapowiedział, że chciałby, aby Senat zagłosował nad wyborem jego kandydata na urząd sędziego Sądu Najwyższego (stanowisko to zajmuje się dożywotnio) przed wyborami.

Poparcie dla szybkiego wyboru nowego sędziego Sądu Najwyższego wyrazili już republikańscy senatorowie - Chuck Grassley i Cory Gardner. Republikanie mają większość w Senacie.

- Chciałbym, abyśmy zagłosowali (nad wyborem nowego sędziego - red.) przed wyborami. Mamy mnóstwo czasu, żeby to zrobić - oświadczył w poniedziałek Trump.

Faworytami do objęcia stanowiska są Amy Coney Barrett i Barbara Lagoa, sędzie z sądów apelacyjnych.

W poniedziałek Trump miał spotkać się z Barrett w Białym Domu.

Ginsburg zmarła w piątek, w wieku 87 lat, w związku z komplikacjami związanymi z chorobą nowotworową, z którą walczyła.

Wyznaczenie konserwatywnej następczyni na miejsce Ginsburg oznacza, że sędziowie o konserwatywnych poglądach będą stanowić zdecydowaną większość w tej instytucji (będzie ich sześcioro przy trojgu sędziów liberalnych).

Spośród 53 senatorów Partii Republikańskiej jak na razie tylko Susan Collins i Lisa Murkowski oświadczyły publicznie, że Senat nie powinien głosować nad prezydenckim kandydatem na sędziego Sądu Najwyższego przed wyborami.

Nie wiadomo jak w tej sprawie zachowa się senator Mitt Romney, który na razie unika jednoznacznej deklaracji.

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ

Demokraci przypominają liderowi większości senackiej, Mitchowi McConnellowi, że ten odmówił rozważenia kandydata na stanowiska sędziego Sądu Najwyższego, wskazanego przez Baracka Obamę w 2016 roku twierdząc, że "byłoby to niewłaściwe w roku wyborczym".

Trump w czasie swojej kadencji wyznaczył już na stanowisko dwóch konserwatywnych sędziów - Neila Gorsucha i Bretta Kavanaugh.