Petersburski portal fontanka.ru podaje, że Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji oskarżyła byłego komandora marynarki rosyjskiej Wiaczesława Nikolskiego o zdradę ojczyzny i szpiegostwo na rzecz Ukrainy. 70-letni profesor Nikolski jest byłym pracownikiem Centralnego Instytutu Badawczego przy rosyjskim resorcie obronnym. Osobiście uczestniczył w projektowaniu i testowaniu radzieckich łodzi wojskowych. Oskarża się go o przekazanie ukraińskiej stronie dokumentacji technicznej, dotyczącej zaprojektowanej jeszcze w latach 70. łodzi desantowej „Żubr" (na poduszce powietrznej), którą uważa się za jedną z największych łodzi tego typu na świecie.
Rosyjskie służby bezpieczeństwa przechwyciły smsa, którego naukowiec miał wysłać na ukraiński numer. Wiadomość zawierała loginy i hasła do dwóch skrzynek pocztowych, zawierających kopię oryginalnych dokumentów z danymi technicznymi łodzi „Żubr". Według rosyjskiego FSB, działalność komandora naraziła pastwo rosyjskie na straty finansowe w wysokości 200 tysięcy dolarów. Tyle, według śledczych, miał dostać profesor od Ukraińców.
Interesujące jest to, że łódź desantowa „Żubr" jeszcze w czasach radzieckich była produkowana zarówno w Rosji, jak i na Ukrainie (konkretnie na Krymie). Po upadku ZSRR łodzie masowo sprzedawano za granicę. Nabywała je m.in. Grecja, która jest członkiem NATO.
Według rosyjskich mediów, tak Ukraina, jak i Sojusz Północnoatlantycki od dawna posiadały pełną dokumentację techniczną owej łodzi. Tymczasem FSB zarzuca Nikolskiemu przekazanie tajnego „katalogu standardów rosyjskich łodzi wojskowych", który od ponad dziesięciu lat jest utajniony. Według rosyjskiego prawa byłemu komandorowi grozi do 20 lat pozbawienia wolności.
Co ciekawe, Nikolski był członkiem nacjonalistycznego klubu „Rosyjska myśl" i wielokrotnie uczestniczył w imprezach, zorganizowanych przez rosyjskich nacjonalistów. W 2008 roku został nawet skazany na rok więzienia za publikację 16-stronicowej broszury (program działań dla rosyjskiego człowieka - red.), która, według rosyjskiego sądu, nawoływała do ekstremizmu i prowokowała konflikty na tle etnicznym.