Trzaskowski mówił o sytuacji epidemiologicznej w Warszawie. Ocenił, że jest "krytyczna", bo w szpitalach zaczyna brakować łóżek i respiratorów.

Prezydent Warszawy skomentował także wypowiedź premiera Morawieckiego z dzisiejszej konferencji prasowej.

Szef rządu mówił m.in. o tym, że zaczyna funkcjonować szpital tymczasowy na PGE Narodowym, gdzie na razie oddano do użytkowania 300 łóżek dla pacjentów z Covid-19. Docelowo ma ich być 1200.

Trzaskowski zauważył, że władze Warszawy dowiadują się o działaniach rządu w sprawie pandemii z informacji prasowych lub konferencji, rząd nie konsultuje z samorządami żadnych decyzji. - To nie jest normalne, żebym musiał oglądać konferencję premiera, żeby poznać szczegóły funkcjonowania szpitala na Stadionie Narodowym  - mówił prezydent stolicy.

Jego zdaniem rząd przespał ostatnie miesiące i teraz podejmuje chaotyczne, niespójne decyzje.

Jako przykład polityk przedstawił polecenie wydane przez premiera, a przekazane przez wojewodę mazowieckiego Konstantego Radziwiłła, by 35 procent miejsc w szpitalach podlegających miastu przekazać na potrzeby pacjentów z Covid-19.

- Pytanie jest jakie oddziały mamy zamknąć, żeby te łóżka wygospodarować? Tak naprawdę z dnia na dzień. Dzisiaj są przeprowadzane tylko i wyłącznie operacje ostre. Czy mamy zamknąć kardiologię i nie leczyć zawałów? Czy mamy zlikwidować psychiatrię w Szpitalu Bielańskim, gdzie 40 osób w bardzo ciężkim stanie pozostawionych zostanie bez pomocy? Co mamy zrobić z chirurgią, gdzie operujemy nagłe przypadki? Co z oddziałami internistycznymi?- pytał Trzaskowski, alarmując, że życie pacjentów jest zagrożone.

Trzaskowski  dodał, że we wspomnianych placówkach 20 procent personelu jest albo zakażona, albo na kwarantannie.

Podobną informację przekazała na Twitterze rzeczniczka warszawskiego Ratusza Karolina Gałecka.

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ

"Za pośrednictwem wojewody otrzymaliśmy decyzję premiera Morawieckiego, że w szpitalach, które podlegają miastu
 mamy przeznaczyć 35 proc. łóżek tylko dla pacjentów chorych na Covid-19. Jeśli w Szpitalu Grochowskim zamkniemy 57 z nich, bez pomocy umrze 30 osób tygodniowo" - napisała

Dziś w Polsce padł rekord zakażeń. Potwierdzono 20156 zakażeń, zmarło 301 osób.