Już od dłuższego czasu dla indywidualnych zwiedzających otwarte było jedynie cztery razy w tygodniu - od czwartku do niedzieli, i rotacyjnie - jeśli idzie o możliwość oglądania poszczególnych Galerii (nie licząc powtarzających się kłopotów z awariami wody także wyłączającymi placówkę z funkcjonowania).
Tym samym otwarta 18 września główna tegoroczna wystawa czasowa „Polska. Siła obrazu” tylko niewiele ponad miesiąc była dostępna dla widzów. Otwarcie tej ekspozycji pierwotnie planowane było na kwiecień, ale musiało zostać przełożona z powodu pandemii covid19. Decyzje o ewentualnym przedłużeniu wystawy dotąd nie zapadły. Ekspozycję będącą panoramiczną odsłoną polskiego malarstwa od romantyzmu do Młodej Polski zaplanowano do 20 grudnia. Kolejnym miejscem jej prezentacji ma być Poznań. Zgodnie z zapowiedziami 5 stycznia 2021 roku ma zostać pokazana w tamtejszym MN.
Rekompensatę dla warszawskich widzów ma stanowić wirtualna odsłona ekspozycji dostępna od dziś na stronie internetowej MN. Każde z prezentowanych dzieł zeskanowano w technologii 3D i udostępniono na stronie internetowej MN w formie wirtualnego spaceru połączonego z oprowadzaniem kuratorskim Iwony Danielewicz i Agnieszki Rosales - Rodriguez. Spacer ma wersję podstawową i rozszerzoną.
Poza tym MN prowadzi nadal intensywnie wiele działań edukacyjnych on line. Są wśród nich internetowe spotkania, lekcje i wykłady na żywo.
W grudniu, po kilku latach oczekiwania ma być gotowa do zwiedzania odnowiona Galeria Sztuki Starożytnej. „Cały projekt rearanżacji zostanie zakończony wraz z bieżącym rokiem kalendarzowym, niezależnie od tego, czy zwiedzający będą mogli zobaczyć Galerię w zaplanowanym terminie (od 16 grudnia) i MNW się otworzy, czy też nie” – potwierdza MN.