W piątek rano ośrodek badania opinii Edison Research podał, że Joe Biden zdobył 11 głosów elektorskich w stanie Arizona, a wieczorem pojawiła się informacja, że w wyborach prezydenckich w USA z 3 listopada Biden pokonał Donalda Trumpa w stanie Georgia, a urzędujący prezydent zdobył więcej głosów od senatora Partii Demokratycznej w stanie Karolina Północna.

Georgia i Karolina Północna były ostatnimi dwoma stanami, w których Edison Research nie wskazało jeszcze zwycięzcy. Według ośrodka, w Kolegium Elektorów kandydat Demokratów Joe Biden zapewnił sobie 306 głosów, a ubiegający się o reelekcję prezydent Donald Trump - 232.

Do zwycięstwa w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych potrzeba 270 głosów elektorskich. Kolegium Elektorów, które dokona formalnego wyboru prezydenta, zbierze się 14 grudnia.

Zaprzysiężenie nowego prezydenta USA odbędzie się 20 stycznia 2021 r.

Donald Trump nie uznaje prognozowanych przez większość amerykańskich mediów wyników wyborów. Prezydent uważa, że w kluczowych stanach głosowanie zostało sfałszowane.

Trump zapowiada walkę przed sądami o zmianę wyniku wyborów. Aby mu się to udało, musiałby doprowadzić do zmiany rozstrzygnięcia w co najmniej trzech stanach, w których różnica między nim a Bidenem była niewielka, a liczba głosów elektorskich - wystarczająco duża (np. w Pensylwanii, Georgii i Wisconsin).

W czasach prezydentury Donalda Trumpa doszło do zniesienia obowiązku wizowego dla Polaków udających się do USA. Prezydenci Polski i USA podpisali też umowę o współpracy wojskowej zwiększającej obecność żołnierzy USA w Polsce (choć bez stworzenia stałej bazy amerykańskich wojsk, o której przez pewien czas była mowa i która zyskała roboczą nazwę - użytą przez prezydenta Dudę w czasie wizyty w Waszyngtonie - "fort Trump").

Z kolei Joe Biden w czasie kampanii prezydenckiej krytycznie wypowiadał się o obecnych władzach Polski. - Widzimy, co się dzieje, od Białorusi, przez Polskę, aż po Węgry i powstanie reżimów totalitarnych. Ten prezydent wspiera wszystkich bandytów na świecie - mówił mając na myśli Trumpa.

Na pytanie zadane ankietowanym w sondażu SW Research o to, czy wybór Bidena na prezydenta USA będzie korzystny z perspektywy Polski, 37,1 proc. respondentów odpowiedziało "Tak".

22,6 proc. ankietowanych odpowiedziało "Nie".

14,8 proc. jest zdania, że "to, kto jest prezydentem USA nie ma znaczenia dla Polski".

25,5 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej kwestii.

- Odsetek osób uważających wybór kandydata partii demokratycznej na prezydenta Stanów Zjednoczonych za pomyślny z perspektywy Polski rośnie wraz z wiekiem respondentów (co trzecia osoba do 24 roku życia, 40% respondentów powyżej 50 lat). Częściej niż ogół respondentów odpowiedź tę wskazywały osoby z wyższym wykształceniem (40%) oraz respondenci o dochodach przekraczających 5000 zł (43%). Wybór Joe Bidena pozytywnie ocenia ponad 40% badanych mieszkających w największych miastach - komentuje wyniki sondażu Adam Jastrzębski, Senior Project Manager w SW Research.