Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że koronawirus i choroba Covid-19 były nieznane przed ogłoszeniem pierwszych przypadków w Wuhan w grudniu.

Pierwszy oficjalny przypadek zakażenia odnotowano we Włoszech 21 lutego. Pacjentem był mieszkaniec małego miasteczka w pobliżu Mediolanu.

Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Narodowego Instytut Raka wskazują, że 11,6 proc. z 959 zdrowych ochotników, którzy zapisali się na badania przesiewowe w kierunku raka płuc w okresie od września 2019 do marca 2020 r., wytworzyło przeciwciała na długo przed lutym.

Podobne badania zostały przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Sienie. Okazało się, że cztery przypadki z pierwszego tygodnia października uzyskały również pozytywne wyniki na przeciwciała neutralizujące wirusa, co oznacza, że zostały zainfekowane we wrześniu - powiedział Giovanni Apolone, współautor badania.

- To jest główny wniosek: ludzie bez objawów nie tylko uzyskali wynik dodatni, ale mieli również przeciwciała, które mogły zabić wirusa - dodał.

Włoscy naukowcy powiedzieli w marcu, że w ostatnim kwartale 2019 roku w Lombardii odnotowano większą niż zwykle liczbę przypadków ciężkiego zapalenia płuc i grypy, co świadczy o tym, że koronawirus mógł krążyć wcześniej niż wcześniej sądzono.