Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia mówią, że z powodu zakażenia nowym koronawirusem SARS-CoV-2 hospitalizowanych w Polsce jest 22 458 osób. Od niedzieli liczba pacjentów wzrosła o 470, to najwyższy dobowy wzrost od sześciu dni. Tygodniowy wzrost liczby hospitalizowanych z SARS-CoV-2 wynosi 1 491 i jest najniższy od ponad miesiąca.

Liczba pacjentów z COVID-19 rosła nieprzerwanie od 25 września do 7 listopada. Teraz dla osób zakażonych koronawirusem w szpitalach pozostało 13 146 wolnych łóżek (36,92 proc. wszystkich).

Czytaj także:
Fundusz Wsparcia Kultury. Gliński: To nie są pieniądze dla celebrytów

Obecnie 2 103 osoby - o 11 mniej niż dzień wcześniej - wymagają respiratora. W ciągu doby liczba osób wymagających respiratorów spadła o 0,52 proc., w ciągu tygodnia wzrosła o 16,57 proc.

Dla pacjentów z COVID-19 pozostało 651 wolnych respiratorów (23,64 proc. wszystkich dostępnych).

Dane na temat respiratorów w związku z epidemią resort zdrowia publikuje od 11 czerwca.

Od 23 października Ministerstwo Zdrowia informuje, ile łóżek i respiratorów jest w polskim systemie ochrony zdrowia dla pacjentów z COVID-19. Jak przekazano w poniedziałek, obecnie zasoby te wynoszą 35 604 łóżka i 2 754 respiratory.

Czytaj także:
Czy szczepionka na koronawirusa będzie obowiązkowa? Kraska: Nie jestem za przymusem

Biorąc pod uwagę liczbę wszystkich oraz zajętych łóżek "covidowych", w ciągu doby w systemie ubyło 314 miejsc dla pacjentów z COVID-19. W tym samym okresie liczba dostępnych respiratorów wzrosła o 14.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

W porównaniu ze stanem sprzed 24 godzin, liczba osób objętych w naszym kraju kwarantanną wzrosła o 13,4 tys. i wynosi 422 767. W ujęciu siedmiodniowym wzrost wynosi 46,2 tys. Nadzorem epidemiologicznym objęto 28 528 osób (dobowy spadek o 1,3 tys., tygodniowy - o 12,8 tys.).

Od niedzieli liczba ozdrowieńców wzrosła w Polsce o 11,2 tys., w ciągu tygodnia - o 86 651. Ta druga wartość jest rekordowo wysoka. Za ozdrowiałych uznano w sumie 306 022 zakażonych.

Od sześćdziesięciu dwóch dni zakażonych przybywa szybciej niż ozdrowiałych. Ostatni raz dobowa liczba ozdrowieńców była wyższa od dobowej liczby nowych zakażeń 14 września.

Made with Flourish

Według danych z 15 listopada, w naszym kraju pod kątem koronawirusa przebadano ponad 5,61 mln próbek pobranych od ponad 5,40 mln osób. Z danych przedstawianych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że w ostatnim czasie w Polsce maleje liczba wykonywanych testów na koronawirusa. W ciągu ostatnich siedmiu dni badano średnio 52,7 tys. próbek dziennie. Dla porównania, w tygodniu kończącym się 8 listopada wartość ta przekraczała 68 tys.

Liczba aktywnych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce wynosi 396 602.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.