54-letni szerpa wspiął się na Mount Everest po raz 27. Pobił swój własny rekord

Kami Rita, 54-letni szerpa z Nepalu, wspiął się na Mount Everest po raz 29, pobijając swój własny rekord pod względem liczby wejść na najwyższą górę świata.

Publikacja: 13.05.2024 13:07

Kami Rita wspiął się na Mount Everest po raz 29, ustanawiając rekord pod względem liczby wejść na na

Kami Rita wspiął się na Mount Everest po raz 29, ustanawiając rekord pod względem liczby wejść na najwyższą górę świata.

Foto: AFP

Jak informuje agencja Associated Press, 54-letni Kami Rita po raz 29. zdobył najwyższą górę świata – Mount Everest. Szerpa poprawił tym samym własny rekord. 

Dwa rekordy pobite na Mount Evereście. Triumfują szerpa Kami Rita i Brytyjczyk Kenton Cool

Kami Rita, który jest przewodnikiem od ponad 20 lat, po raz pierwszy wspiął się najwyższy szczyt świata w 1994 roku. Od tego czasu wchodzi na górę niemal każdego roku. Niektórzy nazywają go nawet "Everest Manem".

Co ciekawe szerpa mógł mieć już na koncie 30 udanych wejść na Mount Everest. W czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 jedna z wypraw, w której miał brać udział, została jednak odwołana. 

Rekord szerpy z Nepalu nie jest jedynym. W niedzielę na Everest wspiął się także Kenton Cool – 50-letni Brytyjczyk zrobił to już po raz 18. Dotychczas nie dokonał tego żaden inny cudzoziemiec. 

Czytaj więcej

Wielkie sprzątanie Mount Everestu. Nepalskie wojsko usunie tony śmieci

Mount Everest. Na najwyższej górze świata trwa sezon wspinaczkowy 

Mount Everest to najwyższy szczyt Ziemi (8848 m n.p.m.). Ośmiotysięcznik położony jest w Himalajach Wysokich (Centralnych), na granicy Nepalu i Chińskiej Republiki Ludowej (Tybetu). 70 lat temu, 29 maja 1953 roku, na szczyt wspięli się jako pierwsi na świecie Nowozelandczyk Edmund Hillary i Szerpa Tenzing Norgay. Kobietą, która najwięcej razy zdobyła dotychczas najwyższą górę świata, jest Szerpa Lhakpa. W 2022 roku wspięła się ona na szczyt po raz 10. 

W Nepalu trwa obecnie wiosenny sezon wspinaczkowy. W zeszłym roku Mount Everest zdobyło ponad 600 himalaistów – był to jeden z najtragiczniejszych sezonów, gdyż życie straciło aż 18 wspinaczy.

Sezon wspinaczkowy 2024 jest pierwszym, w którym zaczęły obowiązywać nowe zasady. Wszyscy wspinacze na wspinający się na Everest otrzymują chipy śledzące, które mogą pomóc w misjach poszukiwawczo-ratowniczych. Zgodnie z wprowadzonym rozporządzeniem wspinacze próbujący zdobyć najwyższy szczyt na świecie muszą kupować także worki na odchody, a potem zabrać je ze sobą na dół, w celu prawidłowej utylizacji. Mingma Sherpa, przewodniczący gminy wiejskiej Pasang Lhamu, która obejmuje większość regionu Everestu, powiedział BBC News, że nowa zasada została wprowadzona w odpowiedzi na nieprzyjemne zapachy i niestosowne widoki w okolicy.

Jak informuje agencja Associated Press, 54-letni Kami Rita po raz 29. zdobył najwyższą górę świata – Mount Everest. Szerpa poprawił tym samym własny rekord. 

Dwa rekordy pobite na Mount Evereście. Triumfują szerpa Kami Rita i Brytyjczyk Kenton Cool

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 814
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 813
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 812
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 811
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 810